| arthur007 a întrebat:

Salut, am o problema: vreau sa imi schimb parola de la wi-fi (router) si cand incerc sa ma loghez (pe net cand iti scrii ip-ul iti cere usernaeul si parola) nu imi merge.Am incercat cu usernameul si parola admin (cele default) nu a mers, am incercat cu cele date din contract nu a mers, am incercat cu numele retelei wi-fi si parola actuala nu a mers.Tin sa mentionez ca e de la rds. Ce ar trebui sa fac? Sa resetez routerul?(e TP-LINK). Si daca as reseta routerul parola si usernamul ar fi cele default adica admin?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa resetezi routerul de la rds, decat daca stii ce faci, daca cumva ai fibra care intra direct in router atunci cel mai bine, NU, totusi eu am undeva asa ceva si am parola si userul de la el, cei care l-au instalat nu au schimbat alea default (si nu e gaura de securitate decat daca pe retea ar intra necunoscuti), asa ca, uita-te sub router si noteaza modelul, apoi cauta-l pe net cu "default user password", alfel, intr-adevar singura solutie e cum a spus anonimg: telefon la eeRDeeSh, eventual spune-le ca daca nu vor sa ii mai bati la cap sa iti dea parola si useru' de la router.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Daca routerul este de la rds, atunci ei iti vor oferi asistenta online.
Suna la nr 03xx.400.401 (unde X este continuarea prefixului judetului tau), si un consultant va sta cu tine in telefon pana vei rezolva problema. E bine sa iti pui castile la telefon, iar telefonul in buzunar (si incarcat) pentru ca sa ai mainile libere.
http://www.rcs-rds.ro/asistenta-tehnica/contact