| kaTTsu a întrebat:

Salut, am plecare cu avionul, compania celor de la Blue Air, plec din Germania in Romania, în mai puțin de 6 ore si mi-am cam înghesuit bagajul de cala, iar la cel de mână am laptopul meu si as vrea sa imi iau și laptopul vechi intentionand sa il las acasa in România. Am voie sa iau 2 laptopuri la bagajul de mână? Am tot vazut pe internet ca toate dispozitivele trebuiesc sa fie încărcate in caz ca vor sa se uite prin ele sau mai stiu eu ce sa verifice. Cel vechi nu rezista bateria si functioneaza doar băgat în priză, merge foarte greu practic e un rebut. Are rost sa ma complic sau nu?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este riscant sa ai 2 laptopuri, desii nu se leaga de obicei de asa ceva.
Stiu concret un caz, cand mamei varului meu i s-a cerut sa plateasca vama si tva pentru ca avea 2 latopuri uzate la ea, unul al ei si celalat era pentru fii-su din tara.
A renuntat la el si l-a lasat in vama, refuzand sa plateasca cat au vrut cei de la vama, ca-l evaluasera la cateva sute de dolari, ori fii-su din Canada daduse doar $50 pe el.
Deci, ca sa nu ai probleme, este bine sa lasi jegul ala in Germania... sau cum vrei, risca si spera sa nu te controleze.
Cat priveste bagajuld e cala, degeaba esti frustrat, ca toate bagajele sunt inghesuite in cala, indiferent ca platetsi bilet de clasa I-a, business class sau clasa a II_a.
Tot ce pui in bagajul de cala, trebuie sa fie asigurat si impachetat adecvat, ca sa nu se strice, sparga sau verse.

| mihai69 a răspuns:

Poți avea 2 laptopuri, dacă nu depăşeßti greutatea.
Dacă ăla mai amărât merge la rețea şi ai alimentator la el, e ok.
PS chiar dacă e greu de crezut, şi nu s-a întâmplat nimănui, confirm informația privitoare la pornirea electronicelor. Ba chiar au dreptul să le facă bucăți dacă li se pare ceva suspect.

| relian a răspuns:

Unde ai vazut tu ca trebuiesc incarcate, ori ca cineva ubla sa vada ce ai tu in calculator? Poti sa ai si 2 laptopuri, nu stiu de ce nu ai bagat rabla de care spui la bagaju de cala.In sf poti sa le tii pe ambele cu tine,nu-ti cere nimeni nimic,tu zbori in UE nu vii din afara ori pleci afara din UE,deci nici vorba de vama si rahaturi ce zice cineva pe aici.
Treb sa le ai la tine, adica scoase din sacosa, geanta, sa fie la vedere cand le scaneaza, acolo la intrare, aia e tot.Restu nu are nimeni voie sa iti deschida tie laptopu.

| kaTTsu explică (pentru relian):

Pai rabla, am uitat sa o bag in bagajul de cala si cand l-am umplut pana la refuz efectiv nu am mai avut loc de nimic altceva, nu am vrut sa il mai iau, dar i-am promis mamei ca i-l las ei. Laptopul merge pentru browsing, vizionat cateva filme, cam atat. A mers exact cum ai spus tu, m-am panicat pentru ca pe net imi spunea la companie ca echipamentele trebuie sa fie complet incarcate in cazul unei eventuale "verificari". Dar nu am avut vreo problema si am trecut cu amandoua. M-a cam rupt la umar, dar e totul ok acum. Multumesc de raspuns.

| relian a răspuns (pentru kaTTsu):

E ok,pe viitor nu te mai lua dupa ce povesti spun unia alti.
Ce eu am spus este pentru ca am zburat cu avionul de multe ori,deci nu spun ceva din auzite.
Cand zbori cu avionul regulilele sunt aceleasi peste tot,nu conteaza cu ce companie zbori,aeroportul face regulilele, aia te cauta, ceti mai face acolo te scaneaza.
Dar sa fii tu sigur pe ceva poti suna direct la sursa si sa intrebi, cand cumperi biletu sau la aeroport, iar aia iti spune exact ce trebuie sa ai la tine, cum si unde te cauta.E bun ca ai ajuns acasa ok.Bafta

| SkyPilot a răspuns:

Confirm ce spune relian. Exact acelasi lucru se intampla si intre Canada si Amsterdam. Cand vin in tara eu ies intotdeauna in Amsterdam si cand ma intorc in aeroport merge exact cum a zis el. Iar in Romania la fel. Nu m-a intrebat nimeni niciodata nimic.
Totul este sa nu depasesti dimensiunile si greutatea.