| xtrsm a întrebat:

Salut. Am si eu o intrebare. Am comandat acum 2 luni un colet din China in valoare de $11.51 (47, 44 RON) si acum cateva zile mi-a ajuns in tara.
Stiti cumva cum va proceda livrarea? Din cate stiu, pentru colete exista o taxa vamala pe care eu trebuie sa o platesc si doresc sa stiu daca ma suna, primesc o instiintare sau trebuie sa ma duc eu sa aflu daca mi-a venit. Pe langa cei 20% taxa pe care trebuie sa o platesc, mai trebuie sa platesc ceva?
Si inca o intrebare. Coletul meu din China a ajuns in Tarile de Jos mai intai, iar de acolo a fost trimis in Romania. Faptul ca acest colet a fost primit de la o alta tara Ue va scuti taxa vamala?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La 11$ trebuie sa platesti doar TVA, taxe vamale nu.
nu conteaza pe unde a intrat in UE, asta nu te scuteste de taxe

| xtrsm explică (pentru suntserios):

Pai si tva-ul care este, acel 20%?

| suntserios a răspuns (pentru xtrsm):

Da