| LuciWv a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare.
De ce acte am nevoie pentru a lucra in Marea Britanie?
Imi trebuie pasaport? Si daca da, unde si cum il fac?
In afara de pasaport, imi mai trebuie ceva?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pasaport valabil va fi bun dupa brexit. Buletinu o sal ai. In gb iti faci programare pentru NIN prin telefon gasesti info in google si mergi la un job plus centre unde te vor trimite ei. O sa iti ceara o dovada de adresa sa ai la tine. Nui greu daca ies din ue pe 30 octombrie nai sanse sa mai vi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Momentan iti este suficienta cartea de identitate. Dar ai rabdare pana la sfarsitul lunii, dupa Brexit nu stie nimeni ce va fi...

| Bizon95 a răspuns:

Doar buletinul
si te sfatuiesc sa iti muti kurul ASAP (as soon as possible) in UK si sa iti gasesti job pana la sfarsitul lunii, altfel dupa aia vine breksitu' si nu mai pupi fara o bataie de cap considerabila

pasaport poti sa faci in 2 moduri:
1. la urgenta, il iei in 3 zile, costa tot atat ca la ne-urgenta, dar e valabil doar 1 an, nu 5
2. odata ce esti in UK poti sa il faci la ambasada/consulat, iar asta poti sa o faci si dupa brexit

deci, DU-TE DE URGENTA IN UK... cat mai poti fara pasaport, viza, drept de munca (care acum e implicit, fiind in UE) si alte BALARII

| RoCkKiD a răspuns:

Cu toata incertitudinea din jurul iesitului din UE eu zic sa te orientezi catre alta tara pentru ca ai sanse ca dupa ce iti rupi spatele sa faci ceva acolo vreo jumatate de an sa te trimita acasa.

| FreddieM a răspuns:

Pana la Brexit doar carte de identitate, dar ar fi recomanadat pasaportul, considerand ca se apropie Brexitul, desi sunt voci ca si dupa brexit mai poti circula cu C.I. Dar ajuns in uk mai ai niste pasi de urmat. Imediat trebuie sa aplici ca sa obtii Nin, adica inregistrarea ta pe teritoriu si vei avea un cod personal. Fara ala nu poti sa te angajezi, sa deschizi cont, sa faci cursuri, sa inchiriezi o casa, etc. Pare dificil dar e floare la ureche. Succes
Inca ceva. Recomandarea mea e sa eviti Londra, oportunitati sunt peste tot.Viata acolo e o continua lupta pentru supravietuire, mobilitatea un cosmar, calatoresti ore ca sa ajungi la orice destinatie, chirii enorm de scumpe si conditii oribile. Mai citeste forumuri ca sa te lamuresti.

| bbobo22 a răspuns:

Momentan ai nevoie doar de pasaport ca sa ajungi in Marea Britanie. Unde si cum il faci in orasul in care te aflii este mai dificil sa-ti raspundem noi aici... daca nu vrei sa cauti pe net unde se elibereaza pasapoartele in orasul tau, mergi la primarie si intreaba.
Ca sa lucrezi in Marea Britanie, o sa ai nevoie de National Insurance Number (NINO), pentru care poti aplica numai personal doar cand ajungi. Pentru asta in primul rand vei avea nevoie de o dovada de adresa unde locuiesti in Anglia. Apoi dupa ce ai NINO si dovada de adresa, va trebui sa-ti deschizi un cont bancar si sa-ti gasesti de munca. Succes!