| BogdaneluDDD a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, se intampla ceva daca nu pun aceeasi siguranta, mie imi trebuie o siguranta de 3 amp si am una de 5amp, se intampla ceva daca o pun pe aia de 5amp. Multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Siguranta este facuta sa se arda daca se depaseste un anumit amperaj si este calbrata dupa acel aparat. Normal ca aparatul se va arde daca depasesti un anumit amperaj si daca tu pui una mai mare ce crezi ca patesti? Pentru cativa lei reusesti sa arzi un aparat care poate costa zeci, sute sau mii lei.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Nu va sari siguranta in caz de scurt-circuit si vei arde vreun aparat electric din casa.
Ce preferi?
O siguranta de 2 lei sau un aparat de cateva sute de lei?
Nu ai invatat la scoala despre asta?