| sandmonkey a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, se poate avansa in grad daca merg la scoala de agenti de politie? Daca da, cum?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti-as raspunde ca prin profesionalismul aratat in aceasta meserie. Dar, cam greu in Romania, sa poti avansa din aceste motive.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In scoala ti se dau anumite grade, la anumite date stabilite de ei. Cand esti agent tot la 5 ani primesti cate un grad. Ideea este sa ai calificative pozitive pe perioada celor 5 ani de stagiu in grad. Calificativele sunt: "excepțional", "foarte bun", "bun", "corespunzător", "necorespunzător". Corespunzator si necorespunzator sunt calificative negative.

| sierra1 a răspuns:

Deci vrei să avansezi in grad. Ok, ce grad ai acum INAINTE de scoala de agenti de politie

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Avansarea în grad se face prin vârstă și activitate și la excepțional, pentru realizări deosebite.

| Wr3nch a răspuns:

Se poate avansa daca ulterior te inscrii si termini Academia. Altfel ramai agent.

| Salontanul a răspuns (pentru Wr3nch):

Si agentii avanseaza in grade profesionale: agent, agent principal, agent sef-adjunct si agent sef.

| Wr3nch a răspuns (pentru Salontanul):

De acord, dar el probabi se gandea daca poate ajunge ofiterhappy Eu la asta ma refeream.

| sandmonkey explică (pentru Salontanul):

Pai si de exemplu daca fac dreptul in paralel, nu pot sa fac nimic cu el?

| Salontanul a răspuns (pentru sandmonkey):

Daca au posturi pentru specialitatea ta te avanseaza automat la gradul varstei. Eu tiu un agent care, desi avea dreptul facut, a iesit agent la pensie pentru ca n-a putut fi transferat nicaieri in judet si n-a vrut sa plece in alt judet.

| Catrice a răspuns:

Ai bani?
Ai pile?

Super, ieși la pensie direct cu 35 ani experiență.

N-ai nimic din cele de mai sus?
Ramai la nivelul celorlalți.