| Valentin_Sorin_1997 a întrebat:

Aranjați următorii termeni în ordinea crescătoare a extensiunii lor:
animal terestru,fiinta,animal,pisica, pisica persana, felina.
Ordinea corectă este aceasta: Fiinta - animal - animal terestru - felina - pisica - pisica persana.
Această ordine nu este descrescătoare? Că începe cu cea mai mare categorie, nu cu cea mai mică să fie crescătoare.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Exemplul de rezolvare dat de tine pleaca de la extensiune spre intensiune.
Pentru a obtine o ordine inversa (intensiune spre extensiune), aceiasi termeni ii ordonezi de la dreapta la stanga listei tale.
Incepi cu "pisica persana" si termini cu "fiinta".