| Moggy a întrebat:

Am si eu o nelamurire.
Atunci cand comanzi o pizza de exemplu, iar cand vine acasa si trebuie sa platesti nu ai bani schimbati si nici baiatul nu are sa imi dea rest, a cui e vina?

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

A ta, ca esti nevertebrat si nu platesti cu cardul.

| Moggy explică (pentru GabiDumitrescu):

Crede-ma ca asa faceam daca aveam aceasta optiune

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Moggy):

Ti-a spus la telefon cit aveai de platit, nu? In cazul asta, tot vina ta e - puteai sa cobori pana jos sa schimbi banii ca sa ai potriviti.

| Ineys a răspuns:

Cobori repede jos si schimbi. E imposibil oricum sa nu aiba baiatu cu pizza schimbat, pentru ca stie si el ca este posibil sa nu aiba clientul mereu.
Daca nu ai magazin aproape si nu aveti schimbat, asta e, ii lasi niste bacsis. Sau ii dai cateva felii de pizza si pune el restul. laughing

| RKBlue a răspuns:

De ce trebuie sa fie vina cuiva?
Lucrurile nu sunt numai in alb si negru.
Vina nu e a niciunuia sau e a amandurora.
De ce?
Pai el poate spune ca din moment ce stiai ca va veni, si stiai cat te costa, puteai sa te duci rapid sa schimbi banii.
Tu poti spune ca el trebuia sa aiba bani de schimb.
Fiecare argument poate fi distrus, intr-un mod simplu.
El poate a mai fost la 3 locuri, chiar inainte de tine si a schimbat toti banii.(sau nici nu a avut ce bani sa schimbe, caci i-a dat inainte)
Tu poate nu aveai timp sa te duci sa-i schimbi fiindca magazinul e departe(de exemplu)

Deci nu e vina nimanui.
Insa ma mira faptul ca nu avea aparat de card.Multi oameni cu livrarile au aparate pentru card, caci e mai simplu si mai eficient.

| Devil21 a răspuns:

A amândurora
Tu știai deja cat trebuie sa platesti asa ca puteai sa te duci sa schimbi.
Iar vina lui este pentru ca e de datoria lui sa dea rest si ar trebui sa se gandeasca mereu la asta.