| Virkno a întrebat:

Am și eu o nelămurire cu o treabă. Un cumpărător aparent din Anglia s-a arătat interesat să-mi cumpere un laptop pe care îl am la vânzare. A fost de acord cu suma pe care am pus-o, ba mai mult chiar a fost de acord să plătească și transportul. Am primit și mesaj de la banca "lloyds bank" de pe adresa aceasta Lloydsbanktransfermoneyonline.co.uk@accountant.com. Ca să intru în posesia banilor trebuie să trimit awb, gen să fac dovada că l-am trimis. Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i sa-ti trimit banii cu Western Union
ca banca aia este teapa!
Nu trimite nimic, ca el trebuie sa-ti faca dovada ca ti-a platit si ca banii ti-au intat in comntul bancar!
Este un hacker care ti-a trimis emailul ala.
Spune-i clar ca, pana ce banii nu sunt in contul tau bancar, nu trimiti nimic
De altfel, nici o banca nu cere sa trimti un vreo confirmare, asta este intelegerea ta cu vanzatoruls au cumparatorul, unde bancile nu au voie sa se bage.
NU trimite nimic, pana ce banii n-ti sunt in cont, este teapa!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teapa clara.

| danbnz a răspuns:

Suna a teapa, verifica mai bine

| YourFriend a răspuns:

Intr-adevar, este un scam. Nu-i trimite nimic, aia nu este adresa oficiala a Lloyds bank.

| flixbuster a răspuns:

Esti pe punctul de a-ti lua o teapa mareata. Vezi aici (cazul tau este Încercarea 5 "Banca"):

http://www.zoso.ro/tepe-noi-olx

| OchiCaprui1997 a răspuns:

Eu zic sa nu te bagi sa nu fie vreo smecherie la mijloc si sa pierzi laptop-ul