| nti a întrebat:

am si eu o problema...astazi m-a prins controlorul pe autobuz fara bilet... ma legitimez iar dupa ce imi ia datele imi da buletinul si imi zice ca voi primi amenda prin posta( eu stiam ca daca nu semnez procesul verbal imi trimite amenda prin posta) iar mie controlorul nu mi-a cerut acel lucru, nu am semnat nimic, pur si simplu mi-a spus ca imi va veni prin posta( data trecuta mi-a dat pe loc procesul verbal) ce pot sa fac ca sa o anulez?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face o plangere contraventionala, in termen de 15 zile de la data cand o sa primesti procesul verbal de contraventie, la judecatoria de care apartine localitatea unde ai fost prinsa. Nu cred ca ai sanse de castig, avand in vedere ca esti vinovat. Numai bine!

| nti explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles ca am fost de vina... eu vreau sa stiu de ce nu m-a pus sa semnez repet nu am refuzat semnarea procesului nu mi s-a cerut sa semnez pur si simplu a plecat mi-a zis ca imi trimite amenda acasa... iar din cate stiu eu amenda se trimite cand acasa cand nu semnezi procesul verbal

| Ioandelasal a răspuns (pentru nti):

Nu pot spune de ce nu a incheiat pe loc procesul verbal de contraventie si nu vreau sa fac ipoteze. Si in alte situatii se procedeaza asa, mai ales atunci cand agentul constatator nu ere si dreptul sa dispuna sanctiunea.