| Ciprian_Cipri_1993_5e7n a întrebat:

Salut,am uitat socul tras la motocositoare,dupa ceva timp aceasta s-a oprit, si daca dau sa o pornesc nu mai pot trage sfoara! Ma poate ajuta cineva?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

Probabil ai calat motorul. (deși nu are legătură cu funcționarea cu șocul tras).
Trebuie să desfaci tot motorul și să bați ușor cu un ciocan într-o pană de lemne pe capul pistonului până începe să se miște.
Apoi să sufli cu puțin spray WD40 (ulei) în cilindru și să dai câteva sfori foarte încet, cu bujia scoasă.
Abia după aia montezi totul la loc și o pornești normal.