| pantera a întrebat:

Salut am un laptop HP. când îl aprind pornește ventilatorul racitorul cam tare și nu se aprinde ecranul...Din ce cauza poate fi?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Atunci cand pornesti laptopul, ventilatorul ar trebui sa porneasca la viteza medie. In cazul tau, daca porneste ''cam tare'', si display-ul nu se mai aprinde, acesta este primul semn ca procesorul poate fi ars. Asa este la majoritatea laptopurilor, daca un procesor este ars, cooler-ul porneste la viteza maxima si nu se mai opreste pana cand nu opresti laptopul de la buton.

| pantera explică (pentru Jipa95):

Si pot schimba procesorul nu?

| Jipa95 a răspuns (pentru pantera):

Desigur! Te duci cu el la service, caci procesoarele de laptop se gasesc foarte foarte greu pe net, si numai second-hand. Ti-l va repara cei de la service happy Bft