| Marin46 a întrebat:

Salut,as dori parerea unui specialist in PC-uri! Am urmatoarea configuratie:
Sursa 340W
Procesor Intel Pentium 4 3. 00Ghz
2GB RAM DDR2
Placa de baza MSI G31M-P21
Placa Video Nvidia Geforce GT220 512MB DDR2
HDD 80GB
Acum vine problema:
Vreau sa imi achizitionez o placa video Nvidia GTX550TI,DDR5,1024MB si 192bit.Intrebarea mea este:Imi va merge placa video pe sistemul meu? Stiu ca la placa video conteaza sursa.Sursa mea este de 340W dar am un PC care nu cred ca mananca multi W.Am auzit ca placa asta consuma in jocuri maxim 120W.Deci,imi va merge pe calculatorul meu? Dau funda si nu vreau comentarii la misto. Vreau parerea cuiva care are ceva habar despre calculatoare.Multumesc happy

4 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Nu, nu merita, degeaba o sa ai palca video daca nu o poti valorifica la capacitatea ei maxima din cauza procesorului.
iti recomand un update la tot sistemul
si o placa video gen hd7770 sau hd 7790.

| SasNetRomania a răspuns:

Plus ca producatorul recomanda o placa video de cel putin 500 w reali.

| FIORI a răspuns:

Nu iti va merge, lasand deoparte sursa care e prea mica, ti-ar trebui una de 500W, ai placa de baza care nu cred ca iti va duce o placa video asa performanta. Adica tu folosesti DDR2 pe sistem, si placa video noua deja are generatia DDR5.

| ONXJoker a răspuns:

Salut! In afara de RAM, Placa de baza, HDD, avem acelasi PC (adica aceeasi sursa si procesor). Inainte aveam o placa video ASUS vai de ea si mi-am luat o placa Gainward nVidia GeForce 210 de 1024 MB si merge impecabil. Daca ai sursa peste 250 W fara probleme va mere, asa ca fara stres, problema este daca ai aceleasi mufe (dar cred ca le ai) sau daca suporta placa de baza.