| MariusDB a întrebat:

As dori sa aflu niste informatii legate de vanzarea unei masini.
1. ce acte am nevoie pentru vanzarea masinii? (ce este obligatoriu si ce nu,zic asta pentru ca am observat ca fiscalul nu este obligatoriu,ci numai daca cumparatorul il doreste, asta daca am inteles eu bine).
2. ce trebuie sa faca vanzatorul atunci cand o persoana se hotaraste sa cumpere masina?
3.cum se asigura vanzatorul ca nu isi ia "teapa"?

PS: nu veniti cu raspunsuri gen : e plin google de raspunsuri pentru intrebarile mele.
Eu am pus intrebarile astea pentru ca pe internet am vazut ca sunt necesare destul de multe acte si e destul de complexa actiunea de vanzare,insa din alte surse,mai mult sau mai putin sigure, se spune ca nu trebuiesc chiar atat de multe acte pentru vanzarea unui autoturism.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. trebuie sa ai actele masinii, certificat, civ, asigurare si itp valabil. Ultimele doua nu sunt obligatorii dar daca vrei ca cel care cumpara sa ia masina pe roti... are nevoie de ele.

Fiscalul nu mai e necesar daca contractul e vizat de ambii, vanzator si cumparator impreuna la directia fiscala.

2. ii dai masina intr-o proba, ii prezinti toate actele pe care le ai si cand primesti bani ii dai actele si cheia. Neaparat sa complezeti rubrica Instrainat catre din certificatul de inmatriculare

3. nu prea vad un vanzator cum ar putea lua teapa. Doar daca fuge ala cu masina ta, asta e deja furt.

| MariusDB explică (pentru suntserios):

Am inteles. Multumesc mult pentru raspuns.