| anonim_4396 a întrebat:

Salut, as dori si eu niste detalii despre cazarea la camin, dupa ce am depus cererea electronica si a aparut acolo pe site listele cu candidatii la cazare, ce mai urmeaza sa fac sa fie treaba finalizata? pot vedea ce colegi de camin voi avea? si in cam ce timp ar trebui sa decurga mutatul lucrurilor la camin (frigider, cuptor microunde...)?
Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai in mod normal la majoritatea facultatilor se stabileste o zi (sau mai multe) pentru cazari, care e cu cateva zile inainte de inceperea anului universitar, atunci trebuie sa fii prezent, vei fi strigat si o sa iti spuna ce camera ai, apoi platesti chiria pe o luna si garantia, primesti contractul de cazare si cu ala te duci la camin unde mai semnezi ceva si iti da cheia de la camera pentru a te muta cand vrei. Urmareste site-ul facultatii pentru ca o sa afiseze probabil acolo zilele de cazare.
Mutatul lucrurilor personale poate fi facut intr-o zi, nu trebuie sa le iei pe toate deodata, poate chiar vei gasi in camera frigider sau il vor lasa cei de dinainte si poti eventual sa il platesti ca sa ramana acolo.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai intai trebuie sa aflii daca ti-a fost aprobata cererea de mutare la camin, daca ai achitat avansul si ai dus actele necesare si dupa aceea ti se va comunica data mutarii, numarul camerei si retsul.
Banuiesc ca poti afla mai multe d epe site-ul unde te-ai inscris sau sunand la secretariat.