| gigro1998 a întrebat:

Salut, as vrea sa imi cumpar un stilou bun pentru a scrie cu el si nu ma pot hotari intre poenari baron, poenari clasic si pelikan m200 m verde. Imi poate face cineva un clasament al celor 3 stilouri din puct de vedere al calitatii penitei si al aspectului sau cat de premium este?

Răspuns Câştigător
| G510 a răspuns:

Salut, și eu am avut dilema aceasta acum câteva luni... am vrut să cumpăr un stilou de calitate unui prieten care știu că avea nevoie. În final, am comandat un stilou personalizat ( cu numele lui ) de pe site-ul IVP Pens, îi găsești și pe Facebook dacă te interesează. Eu unul am fost mirat când am văzut ce bine arată stiloul comandat, iar acel prieten spune că și scrie foarte bine.

Eu nu sunt mulțumit de obicei de produsele pelikan, iar dintre stilourile enumerate de tine poenari classic mi se pare cel mai elegant. Deci clasamentul meu este :
1. poenari classic
2. poenari baron
3. pelikan.

Sper că te-am ajutat măcar puțin.

| gigro1998 explică (pentru G510):

In legatura cu penita stii ceva? am vazut ca sunt diferite de la baron la classic

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu știu cum, dar înainte să dai zeci de lei pe stilouri "premium", te sfătuiesc să cumperi un stilou de 3.5-4 (din acela de plastic).
Eu am unul de 3 ani și încă în ziua de astăzi merge perfect.
[Nu vorbesc ca să-mi bat joc, spun un lucru real (ori e doar noroc?)]

| Yurisa a răspuns:

Stilourile de la Schneider si Pilot m-au tinut cel mai mult.
Acum am unul de la Parker si sunt super multumita de el