| Pisau_Alex_1995 a întrebat:

Aș vrea să știu care PC este mai bun dintre cele 3 și dacă cea mai bună poate rula jocuri gen : GTA IV SI ALTELE(SPECIFICAȚI).

Specificații :
1).pc DELL Optiplex 780 DDR3 in stare buna de functionare.Are urmatoarele componente:
-procesor Intel core 2 duo e8400 de 3ghz
-hard de 160 gb
-placa video integrata (slot pci-ex x16 liber)
-memorie ram 4 GB Registered Kingstone -2x sloturi libere pentru upgrade la 8 gb maxim
-windows 10 PRO original.

2).Unitate PC asrock AMD RAM 2GB și două plăcuțe de 256MB DDR2
CPU 1.90GHZ AMD
Video 1GB NVIDIA GT9400
HARD DISK 160 GB DOUĂ HARD-URI DE 80, UNU SATA UNU ATA
Model asrock ALIVENF6G -VSTA
SURĂ-DELUX 350w
4-slot-uri RAM
4-slot-uri sata
Chipset video incorporata 256 mb nVIDIA
Sunet 5.1
4-port-uri usb
Bios -actualizat
Are Windows 7 instalat full
3).Procesor Dual Core Athlon x2 4200+
RAM 4Gb DDR
Placa video HD 5450, 512Mb,dx11, iesire HDMI
HDD 160Gb
DVD-Rom

1 răspuns:
| tpuuser999 a răspuns:

Evident ca primul este mai bun, dar o sa ai nevoie de o placa video la el. Teoretic, cam orice placa video ai lua (ex: Geforce GTX 730 la 200-300 RON sau chiar si 610 la 120 RON second hand) sunt sanse mari sa-ti mearga GTA IV, pentru ca sistemele 1 si 3 au procesoare suportate si suficient RAM.

Si sistemul 3 este bunicel, si ai avantajul ca are placa video, desi e cam veche.

Sistemul 2 e degeaba.