| coco4782 a întrebat:

As vrea sa stiu care sunt riscurile daca retrag numerar de la bancomatele din Romania avand un card de debit de la Yorkshire UK (MasterCard). As putea retrage cash fara sa pierd sume exagerate?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Riscuri?
Ca sa fii sigur ca nu-i nici un risc, te sfatuiesc sa intri in orice banca si sa te adrsezi oficiantului, ca doresti sa scoti bani direct de la ghiseu, nu de la bancomat, si cat doresti.
Incearca sa scoti o suma mai mare, ca fiecare tranzactie in parte costa 5-6 euro indiferent ca scoti 100 euro sau 2000 de euro.
Eu m-am invatat minte, ca de fiecare data cand retrageam dolari, imi lua un comision fix de $8, indiferent ca azi luam 100 sau 1000.
Mai poti cere ca sa scoti direct lei si ele stiu ce operatie sa faca.

In orice caz, riscul apare doar cand scoti de la bancomatele de pe strada, unde se pot pune cititoare de card si camere ca sa ti se fure pin-ul, dar asta nu se intampla intr-o banca.

| coco4782 explică (pentru Violleta2022):

Mai pe inteles, cu cardul din Anglia ma pot duce la orice banca din RO si pot retrage cash? Suntem in 2018 si nu am avut niciodata un cont la banca pana acum si habar n-am... nu ma intereseaza comisionul, gen lira e 5, 2 si ei imi dau 5, 0... vreau doar sa am cash sa imi fac treaba.

| Violleta2022 a răspuns (pentru coco4782):

Da, cu cardul din Anglia poti scoate bani de la orice oficiu bancar.
Eu fac asta de fiecare data cand vin in tara, la orice banca am in apropiere... dar numai la ghiseu, sa nu risc sa mi se copize cardul de pe la automate. Nici eu nu am cont bancar in Romania!

| valentina2392 a răspuns:

Platesti comisionul pentru fiecare reatragere si iti face banca automat schimbul valutar la cat il are! Acum aduna tranzactia+ce este din schimbul valutar al bancii si care e la schimbul valutar din ghiseie happy cele doua sume iti va zice cat pierzi la o tranzactie la bancomat happy

| coco4782 explică (pentru valentina2392):

Un prieten a bagat cardul de uk la BRD si a ramas fara 200 de lire. Te doare sufletul cand alergi pentru banii aia ca dupa sa ajunga din senin la niste hoti?

| valentina2392 a răspuns (pentru coco4782):

Asta i-a fost comisionul si schimbul valutar! Exact cum ti-am scris mai sus, faci calculele si vezi daca-ti comvine! Si ca bancile sunt hoti cu acte in regula, se stie din stramosi )

| coco4782 explică (pentru valentina2392):

El doar verificase cardul, fara sa retraga vreun bănuț. Eram langa el atunci.

| valentina2392 a răspuns (pentru coco4782):

DA, ia luat comision de interogare a contului! Si este comisionata chiar cu mai mult decat ai scoate happy Cititi inainte sa faceti o operatiune! AStia iau bani si pe acel bon care ti-l da din bacomat laughing))