| adrianbestboy98 a întrebat:

Salut, as vrea si eu o solutie, deci peretele din camera mea unde e patul e lipit de peretele la vecinu si toata noaptea sta cu televizorul tare(am discutat dar tot zice a nu are stabilizator de sunet) ce pot face sa pot dormi linisit si eu? exista ceva casti sau cam asa ceva?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, omul are auzul slabit, iar peretii sunt subtiri si nu izoleaza sunetele.

Se poate face izolare fonica pe peretele invecinat.
Se monteaza un strat de PLUTA, ca si un tapet (deasupra se poate aplica si un tapet), care va rezolva problema.
In loc de pluta se pot folosi si alte materiale izolatoare fonic, cum sunt materialele textile groase, polistiren, gipscarton etc. Ideea este sa existe un strat moale de minim 5-10mm, care nu lasa sunetele sa treaca usor si le atenueaza suficient.

| Violleta2022 a răspuns:

Spune-i ca faci reclamatie la politie!
Paa una alta poti afce si la dministratia blocului si administratorul sa mearga sa-i spuna!

| adrianbestboy98 explică (pentru Violleta2022):

Nu stau la bloc stau la o casa care e impartita in 4 si reclamatie nu pot sa fac, cel mai bine imi strang niste bani pentru o pereche de dopuri

| Violleta2022 a răspuns (pentru adrianbestboy98):

Eu iti propun sa-i bati in perete de fiecare data cand are televizorul tare, in felul asta o sa se sature si el de atata batut si-l da mai incet, ori isi cumpara casti si ascultacat vrea el de tare prin casti, la maxim daca vrea, asa cum ar trebui de altfel sa faca nesimtitul de vecin.

| tril a răspuns:

Stabilizator de sunet? Cum te-a putut prosti? E suficient sa reduca volumul. Spune-i asta si informeaza-l ca vei chema Politia de cate ori nu poti sa dormi din cauza lui.
Castile nu rezolva problema. Poate o investitie majora cu izolarea fonica a peretelui.

| Bula a răspuns (pentru tril):

Izolarea se poate face cu minime investitii, aproape gratis.
Vointa si stiinta lipseste.

| tril a răspuns (pentru Bula):

Poate ca ai dreptate in ce priveste investitiile. Cu restul, sigur da.

| Choasmakerangel a răspuns:

Eu zic sa te duci la el la usa sa pretinzi ca vrei doar sa discutati si dupa ce iese ii aplici niste atingeri cu muchia cubitala asupra cavitatii sale bucale sau asupra cutiei craniene