| Raluca2814994 a întrebat:

Salut, azi am comandat un pc în valoare de 1400 USD, când ajunge comanda la mine acasă pot plăti în lei?, adică 6.062, 42 RON?
Dar taxa vamala cu cat ma taxează in plus? Eu locuiesc în România, Voluntari.
Menționez ca pc ul se afla în St, City of Industry, CA 91748, Statele Unite ale Americii.
Cel mai bun răspuns primește funda.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din pacate nu stiu sa pun linkuri pe TPU cu site ul lor, dar daca locuiesti in Bucuresti mergi cu metroul sau cu autobuzul 335 la statia Stefan cel mare si cum cobori din autobuz traversezi viza vi de statie si scrie mare cu verde au siglă depozitul de calculatoare, intrii si vorbesti cu ei, au maine program de la 9 sau 10 dimineata pana la 5 după amiaza.

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine iti faci unu aici https://www.pcgarage.ro/ cu banii jos

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu cred ca ai primit PC-ul contra ramburs. Oricum mai platesti TVA 19% si o taxa vamala care nu stiu cat este pentru PC dar este destul de mare. Sub 500 de dolari nu iesi!

| Raluca2814994 explică (pentru Salontanul):

Nu l am comandat, doar am întrebat care este treaba?

| Salontanul a răspuns (pentru Raluca2814994):

Atunci mai bine comanda unul din UE. Scapi de toate problemele.

| nicu991 a răspuns (pentru Raluca2814994):

Te contrazici singur/a "Salut, azi am comandat un pc în valoare de 1400 USD, când ajunge comanda la mine acasă pot plăti în lei?"
Este prima intrebare pusa de tine...

| Raluca2814994 explică (pentru nicu991):

Știu, am vrut sa l comand...dar am zis sa întreb cât mai plătesc on plus la vama

| nicu991 a răspuns (pentru Raluca2814994):

Taxe suplimentare

Achizițiile din SUA reprezintă un import privat și, în funcție de produsul comandat, este posibil să fie nevoie să plătești TVA pentru import (20%). De asemenea, este posibil să plătești și taxe vamale, plus taxe de transport. Taxele vamale variază în funcție de bunurile pe care le cumperi. Acest lucru înseamnă că prețul produsului pe care îl cumperi poate ajunge cu 50-70% mai mare decât prețul specificat în comandă.

text preluat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu vrei sa ne zici că un magazin din US ți a trimis ceva ramburs? Hahaha

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce faci cu un calculator asa scump? In primul rind tensiunea electrica la care se alimenteaza un aparat in Sua, diferă de tensiunea din Romania, acolo se alimenteaza cu 110 Volti, iar la noi cu 220 volti, vei avea nevoie de un transformator de 110 la 220 Volti, ca daca il bagi in priză fara transformator il arzi, nu stiu de ce te risti sa cumperi din America si scump si inutil, puteai cu banii ăia sa ti faci aici un calculator din piese, mergeai la depozitul de calculatoare situat in zona Stefan cel mare si băietii de acolo te ajutau sa alegi carcasa pentru unitate si fiecare piesa cu care va fi echipat calculatorul, iar monitoare gaseai peste tot mărci bune, Philips, Asus Samsung LG, dar daca ai bani de aruncat ce sa faci arunca i, o sa te coste vama. plus transformatorul cu care il vei folosii in Romania.

| Raluca2814994 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu l am comandat, doar am întrebat..bine de știut.
Poți sa mi dai un site de la băieții de pe Ștefan cel Mare? Sa ma uit sa vad ce piese au.

| Raluca2814994 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ms fain

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Raluca2814994):

Din pacate nu stiu sa pun linkuri pe TPU cu site ul lor, dar daca locuiesti in Bucuresti mergi cu metroul sau cu autobuzul 335 la statia Stefan cel mare si cum cobori din autobuz traversezi viza vi de statie si scrie mare cu verde au siglă depozitul de calculatoare, intrii si vorbesti cu ei, au maine program de la 9 sau 10 dimineata pana la 5 după amiaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, sarut mina.

| relian a răspuns:

Cauta pe cineva din America care vine in RO, cumpara ala si til aduce moca, ma refer moca fara sa mai platesti taxe de nici un fel.

Sau daca ai ceva cunostinte, chiar de nu vin ei in RO il poate trimite, ajunge direct la usa ta, garantat si platesti doara 2dolari pe kg.
Daca nu cunosoti pe nimeni pe aici, atunci cumpara din RO.
Ce calculator era? Zii ce bramd si ce model asa ca idee.
Poti verifica daca brandul ala se gaseste sin prin RO, apoi stii ce sa faci.
Referitor la surse, ma refer la sursa de curent a calc, deci sunt care merg si la 120 si la 240 V, asta ca vazui pe aici pe careva care spune ca ar trebuie sa cumperi transformator.

| Raluca2814994 explică (pentru relian):

Avea rtx 3060 ți și i5 10400, 16 gb rami la 3200, ssd un terra m2 nvme, sursa 650 w certifica 80+ Bronz.
Aici nu prea găsesc piesele astea la prețul asta, da ia voiam sa iau de acolo ca sun mai ieftine...dar nu am știut ca trebui taxe și impozite bla bla...

| relian a răspuns (pentru Raluca2814994):

Nu ai ce face,nu as da atatia bani pe un calc cu wind,de banii aia iau imac laughing dar na fiecare cu ce il doare.
Deci nu voiai calculator, ai luat piese separate. Unde merg eu acu, daca iei de exemplu un proceosr, iti da si un ssd de ala suparatu Samsung pro, dar nu stiu exact ce marime, cred ca 500 gb.Ok ce sa zic,cel mai bun,ar fi sa cunosti pe aici pe careva si sa iti ia peroana,til aduce fara taxe.
Ori cauta si un calculator cu spepcificatiile alea,ma refer procesor,gard,video si vezi cat costa,deci calculator deja asamblat.

Pe aici care vin asamblate au si wind pe ele,obligat,nu exista calculator fara wind pe el.
Plus de asta o sa aiba placa de baza special facuta pentru acea firma,deci nu gasesti in magazine placa de baza,intotdeauna este mai buna decat ce poti gasi tu in magazin,este special facuta, satudiata, bla bal sa lucre la maxim cu restul de componente.
Poate iesi si mai ieftin asa.
Oricum ce ai lua, cea mai buna metoda asta este sa cunosti pe cineva si sa iti trimita, ori in pachet, ori daca vine in RO.

Eu asa trimit pachete in RO 2 dolari de kg, ajunge direct la usa acasa fara ca cineva sa umble in interior, fara absolut nici o vama nimic.
Ok am plecat sa vaz ce hard de asta gasesc moca laughing eu asa caut mai moca laughing mai ales de e sa trimit altcuiva.Pt mine folosesc doara produse Apple, nu sunt curios de jocuri.

Am vazut acu ce cauti tu la magazinu asta cutia, cu placa aia de baza 9 sute si ceva daca e pentru AMD si o mie daca e pentru Intel, ai totu fara procesor, hard si ram.Ventilator cabluri bla bla ce zic aia acolo, este ASUS.
Asta arata ca ai spus adevaru, adica ca te uitai pe aici laughing Bafta oricum.

| relian a răspuns:

Acum spui locuiesti in Voluntari, in alta intrebare, aia cu telefoanele furate, locuiai in Colentina laughing nici tu nu mai stii unde locuiesti se pare.
Lasa ca e bun si asa rau, nu aveai bani ca voiai sa amanetezi samsungu ala 10 parca, acu deja ai bani de calculator d e 1400 dolari laughing

| Celcestietot a răspuns:

Daca serviciile au aceasta optiune, o poti face. Acum tu stii cum au decurs pasii.

| Dismally a răspuns:

De ce naiba sa-ti cumperi un calculator din Statele Unite? laughing Taxele vamale nu sunt foarte mult dar TVA-ul este, cam 19 - 20%. Nu stiu de unde ai comandat tu dar in general produsul il platesti in avans nu cu ramburs si se face schimbul automat daca ai alta moneda pe card.

| 4ndr33y a răspuns:

Ti l-a trimis in ramburs? Imi e greu sa cred. Vezi ca poate ai o plata "pending" pe email.

Răspuns utilizator avertizat