| andreizwx a întrebat:

Salut, azi dimineata m-am trezit cu o cotofana pe grilajul de la geam care a venit de 2 ori, stie cineva ce prevestesc?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Superstitii, ea semnifica ca si in mitologia celtica semnifica moartea.dar nu mi-as face griji ca e adevarat.
citez :La celti, probabil si sub influenta crestinismului, bufnita avea o functie psihopompa, adica avea misiunea de a conduce sufletele mortilor, pe taramul celalalt

| CostinAlamariu a răspuns:

Prevestesc ca o sa ai excremente de cotofana pe geam. Serios oameni buni nu mai credeti in absurditatile astea...

| GouDidodino a răspuns:

Coţofana dă de veste venirea rudelor
Când coţofana stă pe pari de gard sau când vine lângă casă e semn că vor veni rudele în vizită. Când se strâng mai multe la un loc, atunci prevestesc vremuri rele. Cioara prevesteşte vremurile ploioase şi este întrebuinţată în vrăjitorii. Despre pitpalac se spune că, atunci când îl auzi prima dată într-un an şi nu ai mâncat, îţi va merge rău tot anul.

| AndreeaDaniela2000 a răspuns:

Moartea cuiva cunoscut, dar eu una nu cred in supertitii?