| Reddfox a întrebat:

Azi ma plictiseam si... mi-a venit dintr-o data: ba, de ce atunci cand stranutam se zice "sanate" sau "noroc"?

Răspuns Câştigător
| AlexNab0k0v a răspuns:

Saluthappy O întrebare bună, cu toate acestea merita să dai o căutare scurtă pe net. Hai să-ți explic totuși...

Ideea de a ura "sănătate/noroc" (în engleză zici- God bless you) vine de pe vremea papei Grigore cel Mare. Unul dintre simptomele ciumei erau tusele și strănuturile, iar papa binecuvânta oamenii, în speranța că rugăciunile lui îi va proteja, pentru că ciuma pe atunci ducea la moarte sigură. De asemenea, există și explicația asta cu superstițiilehappy

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu mai auzisem o superstitie proasta ca in timp ce stranuti ti se strecoara un duh necurat pe nari sau asa ceva. laughing) Si acel sanatate/noroc e ca sa nu poata ajunge la tine.

| minrest a răspuns:

Primul semn al ciumei era stranutul, de aceea se ura ''sanatate''. Cand cineva stranuta in timpul epidemiei de ciuma, hotii isi spuneau unul altuia ''noroc'', adica se felicitau ca vor avea pe cine jefui. Auzind des expresia asta si imitand ca oile, oamenii au inceput sa ureze ''noroc'' oricand stranuta cineva. Se poate intreba cineva cum de erau atatia hoti ca sa impuna o expresie. Simplu. In evul mediu exista saracie multa, oamenii valorizau bunurile mult mai mult decat morala sau sanatatea, asa ca aproape toti oamenii saraci furau cand aveau ocazia. Nu uita ca nu cei au stranutat au supravietuit, ci cei ce i-au jefuit.

| untu a răspuns:

Deci cand stranuta cineva, noi ii zicem,, Sanatate'', nu NOROC!

| WaterDrop a răspuns:

Explicatia ai primit`o deja, doar voi adauga faptul ca nu este indicat sa-i urezi "noroc" pentru ca norocul ar fi afiliat cu necuratul, deci ii urezi ghinion."Sanatate" este indeajuns.

| Liniuta1 a răspuns:

Ca sa te vindeci happy

| FluxAeon a răspuns:

Ceau,

Persoanele supestitioase cred ca dupa ce o persoana stranuta va avea ghinion sau va deveni bolvana. Se spune că ghinionul şi boala nu se "prind" de om dacă cineva îţi spune, după strănut, "Noroc" sau "Sănătate".