| Ovidiu34149 a întrebat:

Azi mi-am dus desktopul la reparat, inca in garantie pentru ca are o problema cu memoria RAM. Si-a mai reparat cineva desktopul sau laptpoul pe garantie? Daca a cat a durat pana l-au adus? A costat ceva? Normal ar fi sa nu coste nimic, nu?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca este in garantie te costa trimiterea. Daca l-ai dus direct la magazin nu te costa nimic. Sa nu dai bani. Daca iti ceri bani sa-i inregistrezi si sa te duci la politie si protectia consumatorului. De durat poate dura 3-5 zile sau doua sptamani. Depinde ce defectiune are si daca au piesa. Reparatia in sine dureaza putin. Daca dureaza mai mult de 2 saptamani trebuie sa-ti scrie pe certificatul de garantie si sa-ti scada din perioada de folosinta. Atentie! Certificatul de garantie se da in original si se pastreaza o copie, facura se da in copie si se pastreaza originalul. Daca le-ai dat pe amandoua in original si n-ai nici o copie te-ai ars. Mergi la ei si lamureste-te. Daca nu da-i la politie.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E atat de irelevanta intrebarea ta. iti dai seama ca fiecare firma are propriile conditii de garantie. Poate eu sunt din Baia Mare si duc un produs in garantie la firma X si trebuie trimis la Bucuresti si dureaza 3 sapt.

Poate tu esti din Bucuresti si ai cumparat de la firma Y si te duci direct la ei si il repara in 2 zile.