| anonim_4396 a întrebat:

Salut, care-i treaba cu internetu de 5.0 ghz, stiu ce înseamnă însă toate telefoanele il suportă? Adica daca imi iau ruter de 5. 0ghz toate dispozitivele il vor putea folosi? Sau cum?

Răspuns Câştigător
| andrefrancais a răspuns:

Da, toate dispozitivele vor putea sa vada reteaua. 5Ghz e mai rapida decat 2, 4
5ghz este pe o raza de actiune mica, dar inalata
2, 4 este lunga dar scunda, adica nu ajunge asa bine de la parter la etajul 1.
5g si 2, 4 au diferente destul de mici(0, 6-2mbps)

5 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Ce e aia "internet de 5ghz"?!?
este wifi de 5GHz
sau noul internet mobil 5g

daca este wifi, atunci toate telefoanele MAI NOI il suporta (e o tehnologie relativ noua)
iar la dispozitivele trebuie sa verifici daca il suporta

totusi, foarte putin probabil sa gasesti un router care sa nu suporte si vechiul 2. 4ghz in acelasi timp, deci dispozitivele mai vechi or sa mearga binemercic

iar principalul avantaj nu e numai viteza, ci faptul ca putini investesc in asa ceva, asa ca apar mult mai putine conflicte - am vazut de mai multe ori cum ca nu mergea wifi-ul pentru ca toti vecinii aveau router wireless si erau toate 11 canalele de 2. 4ghz ocupate, si se deconnectau device-urile in draci, iar cum am pus 5ghz mergea tot de nu avea aer

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Greșit...

| anonim_4396 explică (pentru Bizon95):

Am greșit.

| flixbuster a răspuns:

Faci cumva o confuzie intre standardul 5G de la telefoane si banda Wi-Fi de 5GHz? Ca asa pare...

Citeste aici:

http://www.howtogeek.com/......5ghz-wi-fi

| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Nu faceam, însă nu am gasit surse de unde sa-ma informez, mersi mult!