| RazzyFUnik a întrebat:

Salut

Cat castiga un agent imobiliar pe luna in medie? As vrea sa incep sa lucrez in acest domeniu si m-ar interesa cat as putea castiga ca salariu in primele luni de munca.
Daca ati lucrat in domeniu imi puteti da cateva sfaturi/detalii despre exp voastra?
Multumesc

4 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Depinde la ce agentie te"angajezi". Majoritatea nu fac contract de munca asa ca nu te gandi sa faci credit sau sa ai pensie.Nu prea mai merge bine in imobiliare.Bancile nu mai dau credite, oamenii nu au bani.Totusi daca nimeresti la o agentie care are bani sa-i bage in publicitate si iti poti alege zonele sa mergi pe o zona sa zicem semicentrala, dar si pe ultracentral, case, vile.Ai grija ca am observat ca la noi in tara patronii nu vor ca angajatul sa castige bine de teama ca le pleaca angajatul sa-si faca firma lui si vezi sa verifici daca(la vanzari)tranzactia nu s-a facut.Pe mine m-au pacalit unii.Eu am alergat si sefii au luat banii. Unii erau obsedati sa nu castigam, altii nu aveau bani de anunturi si am plecat imediat cand am vazut ca nu suna telefonul. Daca nu suna telefonul dimineata sau seara(intre orele 14-16 nu suna)pleaca la alta agentie.Verifica-le anunturile, site-ul. Poti castiga foarte bine, dar si mai bine daca-ti faci firma ta.Ma gandeam si eu sa mai incerc, dar nu stiu ce sa aleg.Sunt prea multe.

| mixxjim a răspuns:

Un agent imobiliar poate sta si luni de zile fara sa castige nimic sau poate castiga si peste 1000 de euro pe luna happy in principiu agentii nu prea au salariu, mai exista unele firme care dau un salariu acolo minim-minimorum, cumva de incurajare, baza o constituie comisioanele din tranzactiile realizate. deci trebuie sa faci tranzactii daca vrei bani, daca nu faci nu ai nimic happy
trebuie sa cunoscti foarte bine orasul in care activezi ca agent, sa cunosti tipurile de blocuri/imobile din zona pe care esti arondat, trebuie sa stii sa asculti oamenii, sa stii sa-i faci sa-ti spuna si ce nu vroiau sa spuna (evident referitor la tranzactie) si sa stii sa gasesti clientul potrivit la oferta potrivita happy sa stii sa negociezi si sa stii sa-i impaci atunci cand risti sa pierzi o vanzare in ultima secunda pentru o diferenta de 100 de euro la pret happy si-ti mai trebuie ambitie multa, dar sa stii intotdeauna cum sa-ti dozezi efortul, sa nu te epuizezi aiurea pe o chestie cumva care nu merita si sa pierzi din vedere restul. mult succes!

| VictorPandele a răspuns:

Atentie! Agentul imobiliar nu este un salariat! Este liber intreprizator. Ca in toate profesiunile liberale, 20 % din oameni castiga 80% din bani si restul 80% din oameni castiga 20 % din bani. In vanzari nu se pune problema daca functioneza afacerea, ci daca tu functionezi! Oamenii care doresc un salariu fix nu pot lucra ca liber profesionisti.

Mai mult :
Caut un loc de munca sigur!"

Exista asa ceva? Locul de munca "sigur" este capcana in care poti sa cazi daca urmezi acest tipar. Vei face carare intre casa si sevici, cararea se va transforma in sant, nu vei mai vedea nici in stanga nici in dreapta si singurul obiectiv pe care il vei avea in viata este sa iesi la pensie cu o pensie " sigura?!"
Singura ta relaxare va fi TV -ul care va avea grija sa traiesti in frica si nesiguranta pentru ca doar asa se poate conduce "multimea", si vei fi tot mai satisfacut ca ai o slujba "sigura". Daca esti bugetar, e si mai "bine"!
Eu nu spun sa nu ai serviciu! Eu ma refer sa nu cazi in capcana tiparului.
Cel mai scurt drum catre saracie este obiectivul de a avea o slujba sigura. Poate ai facut cursuri scoli, masterate..etc, pentru un serviciu sigur, nu este rau, rau este ca un serviciu "sigur" iti va limita potentialul tau, motivul pentru care tu existi.
Pe masura ce vei inainta in varsta luna va fi mai lunga decat salariu tau, copii vor creste, parintii vor imbatrini, iar tu nu vei avea nici timp nici bani. Atunci cei care te-au indrumat pe calea asta ( familia, prietenii si TV-ul) te vor invata sa faci economii, sa te intinzi cat iti este plapuma. De frica, asa vei face! Si vei consuma timp si energie sa alergi din supermarket in supermarket sa prinzi ofertele speciale! Vei depride usor obiceiurile oamenilor saraci, fara sa-ti dai seama.
Ai curajul sa-ti raspunzi la urmatoarele intrebari?
- Care sunt obiectivele tale in viata?
- Ce anume te opreste?
- Esti regizorul vietii tale?
- Ai renunta la salariul fix pentru un salariu in functie de competenta ta ( adica procentual )?