Întrebare recomandată | eusuntcipi a întrebat:

Salut. Ce acte am nevoie si unde trebuie sa merg pentru virarea alocatiei pe card? Mentionez ca am 18 ani si acum alocatia e pe numele meu, nu cred ca mai e nevoie de parinti. In afara de faptul ca trebuie sa-mi deschid un cont bancar, as dori sa stiu. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| SynapseNinja a răspuns:

Salutare! Întâi te duci la bancă cu buletinul și îți deschizi cont curent la ei. Apoi, din câte am înțeles, te duci la ITM-ul din raza județului în care te afli și faci o cerere pentru viramentul alocației pe card sau ceva de genul parcă se cheamă, iar ca documente să ai: buletinul, o copie după buletin și un extras de cont de la bancă din care să reiasă codul/codurile iban al contului tău. Eu așa știu că trebuie. Am 19 ani și sunt student, iar cu alocația de pe card, așa cum zici tu, se ocupa liceul de trimiterea actelor, iar noi doar le completam și le duceam la secretariatul liceului.