| AndonAleksandru a întrebat:

Ce mai poti face in 2020 doar cu 8 clase? Nu ca am rămas repetent sau ceva, dar dupa ce termin a8 a nu cred ca o sa merg mai departe. Practic, cred ca nu are rost! Deci vreau sa stiu ce poti face cu 8 clase! Apropo sunt in Italia.

41 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ce poti face cu 8 clase! " dacă ai mușchi, faci niște șanțuri faine... de numa-numa!

| mihai69 a răspuns:

Am să vă spun o scurtă poveste adevărată: prin ultimii ani ai secolului trecut, un nepot a decis să plece definitiv în Italia. Era cred prin anul 2 sau 3 de liceu, pe care evident nu l-a mai terminat.
A muncit de s-a rupt prin șantiere de construcții dar cumva a reușit să răzbească. A strâns bani, i-a mers mintea și acum are acolo o firmă a lui de construcții, iar aici a construit o pensiune într-o stațiune turistică.
Dar nu așa ajung din păcate majoritatea celor fără multă școală. Depinde mult și de ce baftă ai, de ce anume îți place să faci și mai ales dacă poți învăța o meserie utilă (șofer, sudor, bucătar etc.) care să-ți asigure un loc de muncă și un venit stabil și decent.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

De ce sa nu mergi mai departe? Nu ai posibilitati sau nu vrei tu? Pentru ca sunt doua lucruri diferite, are rost si nu stii inca de acum ce o sa faci dupa. Deci daca ai posibilitatea, nu trebuie sa te opresti aici.

Legat strict de intrebare, poti sa lucrezi in constructii/magazine/ fabrici sau sa te ia cineva sub "aripa" lui.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu-i bai. Dar de fluierat, știi?
Te apuci de pășunat. Te duci cu caprele, cu oile, cu măgarii... carora nu trebuie să le arați că (nu) știi carte. Nici ele nu știu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Orice, in principiu, dar ar fi o idee sa faci si liceul. Nu de alta, cit pentru liceence.winking

| Wr3nch a răspuns:

Sclav in constructii, unde plata pare buna dar iti rupe spatele in ani. Si cam atat. Daca te ia si acolo, probabil la negru. In rest, minim liceu si ca sa speli o baie daca vrei sa lucrii cu acte.

| Frank51 a răspuns:

De regula cei care nu au nevoie de școală cam știu ce au de făcut și au un scop precis pe care îl urmează foarte strict, nu cred ca e cazul tău.

| Sofer a răspuns:

Chiar dacă nu îți este de folos școala... Termina măcar 12 clase.

| NLS a răspuns:

Cunosc pe cineva care si cu 10 clase (a intrerupt dupa clasa a 10-a, de bunavoie) se chinuie.
A schimbat 9 locuri de munca in 8 ani, toate prost platite... batjocura din partea angajatorilor, etc.

| suntserios a răspuns (pentru NLS):

Prost platite?
adica cu minimul pe economie in conditiile in care omul nu are nicio specializare.

| johnnny123 a răspuns:

Pe de o parte intrebi ce poti face cu 8 clase, deci intelegi ca asta te limiteaza foarte mult.

Pe de alta parte spui ca nu are rost sa faci mai mult de 8 clase.

Nu se cam bat cap in cap aceste doua lucruri?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Holoangar prin tari străine. In Romania nici holoangăr nu poți fi. Daca nu poți face un liceu, macar o profesionala. De exemplu cea de șoferi si mecanici auto.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Continua-ti scoala, e mai usor de tinut in mana un pix decat o lopata. Sau o tastatura de manevrat. : )

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu si eu.
Trebuie neapărat continuate studiile pe meseria care ne atrage și care ne-ar ajuta să stăm pe picioarele noastre.
Dezvoltarea pe toate planurile nu trebuie să aibă limită și nici sfârșit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Exact. Am auzit de oameni inaintati in varsta care au decis sa mai faca o facultate... ma mir sa aud tineri carora nu le place sa invete. Ma rog, nu trebuie sa te specializezi pe toate palierele, dar macar pe unul. Unul si esti om.
Voiam sa mai scriu ceva dar mi-am uitat ideea, oricum, era ceva destul de inteligent. laughing

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Tinerii trebuiesc încurajați să-și continue studiile. Pe adulți îi condamn, nu pe tineri.

| TFL007 a răspuns:

Nici cu facultate nu faci nimic din primii ani in Romania, poate in Italia ai posibilitati mai bune cu facultate acolo, nu stiu acum ce sa zic dar munca la patron e un chin pentru oricine

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Sunt multe locuri unde poti lucra fara scoala doar trebuie sa inveti repede adica din mers

| KR0NSTADT a răspuns:

Poți face agricultură. Cultivi legume și fructe, crești animale și păsări, faci o microfermă și vinzi produsele în magazinul propriu. Se caută produsele naturale. Cred că te vei descurca.

La ce te pricepi, în primul rând?
Îți dezvolți punctele forte și nu există limită pentru "ce poți să faci". Nu poți practica meserii care necesită studii academice pe care nu le-ai parcurs. Atât. În rest, poți să faci orice.

E mai ușor de răspuns la întrebarea "ce nu poți să faci?", pentru că se află sub o umbrelă mai mică.

| iuliaOK a răspuns:

Școala chiar nu are rost, dar diploma aia (sau ce o fi) care arata ca ai 12 clase contează enorm. Din câte știu, acum nici permisul nu îl poți lua dacă nu ai 11 clase (nu-s sigura)

| suntserios a răspuns (pentru iuliaOK):

Chiar nu are rost scoala
invatam de pe Youtube sa fim medici, piloti de avioane, ingineri constructori, arhitecti, judecatori, profesori, mecanici samd nu?

| iuliaOK a răspuns (pentru suntserios):

Nu știu de câți ani ai terminat tu școala laughing) Probabil nu știi la ce nivel se afla învățământul acum. Și sincer, da, învăț mai multe de pe yt decât de la școală.

| suntserios a răspuns (pentru iuliaOK):

In continuare nu mi ai raspuns ce facem cu meseriile enumerate de mai sus si multe altele daca scoala nu mai e de folos?

Te duci la un dentist care a invatat de pe Youtube?
Te duci sa te opereze un medic care a invatat de pe Youtube?
Ai zbura cu un avion proiectat cu tutoriale de pe Youtube?
Ai urca cu un lift proictat dupa tutoriale de Youtube?

| iuliaOK a răspuns (pentru suntserios):

Chestiile alea pe care le-ai enumerat tu,
nu le înveți nici în clasele 1-8, nici la liceu rolling on the floor Probabil la facultate (cand faci si practica).
Și partea cu avioanele... aici chiar nu știu, înveți chestia asta la școală? Aveam impresia ca e la fel ca la scoala de șoferi, doar ca nu conduci mașina, ci avionulaughing) mai am și eu prostii d-atea prin cap

| suntserios a răspuns (pentru iuliaOK):

Ca de atfel realitatea asa functioneaza.

ajungi la facultatea de medicina direct din clasa a4a.
si inginer direct la facultatea de constructii dupa clasa a3a

ai 12 ani cumva?
sa stiu cu cine discut ca pare ca nu intelegi realitatea

| iuliaOK a răspuns (pentru suntserios):

Am 16. Tu vorbești despre școala din trecutlaughing))
dar fie cum spui tu, ai dreptate

| suntserios a răspuns (pentru iuliaOK):

Aaaa, 16 ani.
inteleg acum.
e normal sa nu iti placa scoala la varsta asta.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

... „Ai zbura cu un avion proiectat cu tutoriale de pe Youtube?"
===
rolling on the floor
Cică la un moment dat, o gașcă de profi de la Politehnică se suie într-un avion să plece în vacanță. Înainte de decolare, stewardesa îi anunță că avionul în care se află a fost proiectat și construit de către foștii lor studenți. La care, toți (mai puțin unul) se ridică brusc de pe fotolii și o rup la fugă spre ușa de evacuare.
Cel rămas pe loc le strigă: „Ho mă! că dacă e făcut de ăia pe care-i știu eu, nici măcar n-o să pornească!"
rolling on the floor

| iuliaOK a răspuns (pentru suntserios):

Scuză-mă)))) Care școală? Ceea ce facem noi acum nu se poate numi școală.

| suntserios a răspuns (pentru iuliaOK):

Si ce propui, sa se lase toata lumea de scoala ca e pandemie?

| iuliaOK a răspuns (pentru suntserios):

Sa mergem la școală, zic. De ex la noi în liceu chiar s-au luat masuri și nu au fost deloc bolnavi. Mai bine se închid unele magazine.
Și vreau sa înțelegi ca NU ÎNVĂȚĂM NIMIC LA ȘCOALĂ ONLINE. O FACEM DRGEABA, ÎNȚELEGI?)))

| suntserios a răspuns (pentru iuliaOK):

Lasa scoala online. Tu i ai zis omului sa se lase de scoala de tot. Nu de scoala online.

| iuliaOK a răspuns (pentru suntserios):

I-am zis doar ca nu prea ne mai trebuie școală (mai ales în perioada asta), însă i-am sugerat sa termine măcar 12 clase pentru ca e importanta acea diploma și pentru a putea lua permisul

| suntserios a răspuns (pentru iuliaOK):

Deci putem deveni medici fara scoala nu?

Ce treaba are permisul cu scoala?

| iuliaOK a răspuns (pentru suntserios):

Dacă nu ai 11 clase, nu mai poți avea permis.
Tipul sigur nu vrea sa devina medic din moment ce vrea sa se lase de școală rolling on the floor) Vad ca majoritatea care îmi spun "nu poți face nimic fără școală" au terminat școala. O spun pentru ultima data, CEEA CE FACEM NOI ACUM NU POATE FI NUMITA ȘCOALĂ

| suntserios a răspuns (pentru iuliaOK):

"Dacă nu ai 11 clase, nu mai poți avea permis."

Nu exista asa ceva in lege.

Lasa ce faceți voi acum. Asta e o situație excepțională.

Om fi știind noi ceva ce iti spunem ca nu poți face nimic fara scoala... Avand in vedere ca aveam studii. Nu crezi?

| iuliaOK a răspuns (pentru suntserios):

Din moment ce tipu voia sa se lase de școală, e logic ca are de gând sa-și rupă spatele pe undeva (construcții, pe la căpșuni, alea alea). Și da, sunt de acord ca nu poți face nimic fără școală)))) Oricum tinerii nu prea mai ai de gând sa rămână prin România, nu te întrebi de ce? Ar fi mii de motive printre care și școala.
Daca nu te superi... m-ai făcut curioasa))) Tu ce job ai?

| Molusca a răspuns:

Nu poți face prea multe lucruri cu 8 clase, chiar dacă ești în Italia.Trebuie, să ai cel puțin 12 clase pentru a avea un job foarte bine plătit. Continuăti studiile! Fără școală, nu poți face prea multe lucruri în viață

| geoor a răspuns:

Trebuie să faci măcar 12 clase sau o profesională. Eventual, dacă chiar nu vrei, când faci 18 ani faci școala de șoferi categoria B și la 21 de ani pentru C+CE.

| GabiIancu2001 a răspuns:

Salut,sincer în România învățământul e de tot ***, nu te invata mai nimic important, chiar merita sa dai abandon încă din clasa a 6-a când deja stii noțiunile de bază. Ideea e, ca, chiar dacă învățământul e vai de mama lui, din pacate acea diploma de 12 clase, nu mai zic cea de bacalaureat și facultate, hârtiile alea amarate pot face diferența dintre un loc bine plătit și unu mediocru sau chiar slab. Din pacate nimeni nu ia in considerare ce ai tu în cap ai diploma esti tătic. Eu zic sa mai reziști încă 4 ani pana termini și a 12- a, încearcă să iei și bacu și după poți să te duci pe ce stii tu mai bine. Succes