| eueueueu2314346575456 a întrebat:

Ce se intampla daca rulez un joc in cazurile de mai jos:
-in cazul in care cere mai multa memorie ram
-in cazul in care cere un procesor cu o frecventa putin mai mare dar cu acelasi nr de nuclee
-in cazul in care cere o placa video cu o memorie putin mai mare.
Dar daca in acelasi timp in care nu se potrivesc unele componente avem altele mai bune.mai multi rami, un procesor mai bun. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Se va duce in Swap/Paging File
2. Va merge cu x% mai greu
3. Ai sanse sa dea crash/scade drastic FPS-urile datorita swapului
4. Daca ai SSD mergi bine cu jocul/programul in swap/paging file; similar cu avutul unui stick 3.0/3.1 dedicat ReadyBoost(Windows only).

| eueueueu2314346575456 explică (pentru anonim_4396):

Salut multumesc pentru raspuns, am nevoie de informatiile astea fiindca lucrez la atestatul de la informatica, am facut un site ce compara configuratiile utilizatorului cu cerintele unui joc si as vrea sa ofer mai multe informatii celui ce incearca sa afle daca ii functioneaza jocul.chiar nu stiu cui sa ii ofer funda pentru ca m-ati ajutat cu toate raspunsurile.

| eueueueu2314346575456 explică (pentru anonim_4396):

Insa fiindca asa este corect, tu ai oferit un raspuns mai bine structurat asa ca ar fi mai bine sa ti ofer tie funda

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

In principiu va rula mai greu, va sacada, sau chiar se va bloca. Am testat eu jocuri cu procesor si placa video bune, dar doar 2gb ram, si majoritatea au dus high in fullhd, dar unele dintre ele faceau freeze, 2-5secunde dupa care isi revenea, probabil intra in paging file asa cum a spus colegul de mai sus. La procesor si placa video o sa trebuiasca sa reduci rezolutia si setarile in functie de cat de slabe sunt.

| eueueueu2314346575456 explică (pentru Frank51):

Salut multumesc pentru raspuns, am nevoie de informatiile astea fiindca lucrez la atestatul de la informatica, am facut un site ce compara configuratiile utilizatorului cu cerintele unui joc si as vrea sa ofer mai multe informatii celui ce incearca sa afle daca ii functioneaza jocul.chiar nu stiu cui sa ii ofer funda pentru ca m-ati ajutat cu toate raspunsurile!

| PainTech a răspuns:

Daca te referi la cerintele vazute pe internet, nu sunt chiar exacte. Uneori am peste limita lor si imi merge ca naiba iar uneori sunt sub limita si imi merge bine. Nu ai de unde stii cum iti merge pana nu testezi singur.

Pe scurt, daca esti cu putin sub cerinta reala o sa ai probleme de performanta. Daca esti mult sub cerinta jocul nu o sa mearga sau chiar windows o sa se blocheze. Nu prea ai avea ce sa strici.

| eueueueu2314346575456 explică (pentru PainTech):

Salut multumesc pentru raspuns, am nevoie de informatiile astea fiindca lucrez la atestatul de la informatica, am facut un site ce compara configuratiile utilizatorului cu cerintele unui joc si as vrea sa ofer mai multe informatii celui ce incearca sa afle daca ii functioneaza jocul.chiar nu stiu cui sa ii ofer funda pentru ca m-ati ajutat cu toate raspunsurile. Va multumesc tuturor