| tr3ig a întrebat:

cine poate sa imi spuna si mie cam cat costa o unitate de caldura, la repartitor, practic eu acum am 19 unitati, ce inseamna asta si cat costa? cate unitati are o gigacalorie si cat costa o unitate sau cum se calculeaza

2 răspunsuri:
| metehne a răspuns:

"Ca sa aflati cu aproximatie cat aveti de plata pentru ce au inregistrat repartitoarele de la ultima citire, ca sa va puteti limita consumurile, trebuie sa adunati toate unitatile inregistrate de fiecare repartitor din casa si sa inmultiti rezultatul cu valoarea unei unitati.

Exemplu de calcul

Luam in calcul o factura de incalzire pentru un bloc egala cu 10.000 de lei. De asemenea, sa zicem ca s-au consumat in luna precedenta 3.000 de unitati de toti locatarii din imobil. In apartamentul dumneavoastra sa spunem ca s-au inregistrat 150 de unitati.

Se calculeaza astfel:

10.000 -10% = 9.000 de lei
9.000 lei : 3.000 unitati = 3 lei/ unitate
150 unitati (din apartament) X 3 lei/unitate = 450 lei"

poate te ajută!

| tr3ig explică (pentru metehne):

Multumesc, am citit si eu asta dar mi se pare prea ciudat sa fie 3 lei pe unitate! adica e mult prea scump, este extrem de scump, mai bine imi bag radator pe ulei si consum mai putin la curent si e mai ieftin curentu