| kalibra21 a întrebat:

Salut.Cine se pricepe si are sau a avut binoclu,imi poate da si mie niste nume de binocluri nu foarte scumpe, pentru inceput vreau sa imi iau ceva mai ieftin si daca imi place am sa dau mai multi bani pe asa ceva.Multam!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E fantastic sa ai binoclu! Eu am de cativa ani, mi-am rugat unchiul care lucreaza in marină până mi-a cumparat unul, din strainatate, dar asta e profesional si scump....Nu-ti spun pretul ca te ingrozesti. dar merita daca ai la ce privi! Eu am in fata balconului muntii, in toata splendoarea...Ii vad ca-n palmă. Am auzi ca si cele mai ieftine vad destul de bine. Conteaza mult distanta si claritatea.

| kalibra21 explică (pentru floresdemayo):

Daca aveam luam si eu un binoclu calumea..I.O.R 7x40 este un binoclu folosit de armata romana si am auzit numai lucruri bune despre el... oricum am vazut ca se gaseste second hand pe la 300 ron in sus si nu imi permit acum...imi iau ceva mai ieftin si poate voi gasi si mai multe motive de a cumpara unu profesional..sau macar semi-profesional. Oricum mersi de raspunswinking

| floresdemayo a răspuns (pentru kalibra21):

Decat sa-ti iei unul slab calitativ, mai bine asteaptă cateva luni sau un an, mai pui deoparte niste bani si-ti cumperi unul la care visezi demult. Nu-ti recomand cele second hand. Ia unul nou nout pe care sa-l folosesti cu toată râvna si tot entuziasmul.Nu stiu cati ani ai, dar daca ai peste 20 ani, banii se fac cu usurintă, important e sa-ti gasesti ceva stabil de lucru, chiar daca nu e bine plătit. Banut cu banut se adună, renunti la cafea, la tigari etc.
Daca dai acum 300 de lei si nu esti multumit de binoclu, mai tarziu vrei altul, mai scump, si va trebui sa o iei de la capat cu banii, deci de la 0. Mai bine iei unul si bun decat multe si anemice. Rabdarea si perseverenta e TOTUL.

| kalibra21 explică (pentru floresdemayo):

Da...si asta-i o idee, mai trebuie sa ma uit la preturi si vad eu.Probabil voi astepta. Oricum mersi de rasp, sa iti dau si funda..probabil ca vreihappy

| floresdemayo a răspuns (pentru kalibra21):

Nu, pentru mine chiar nu conteaza funda, cred ca suntem 2% pe aici, care nu alergam după acel ...nimic. Pentru ca funda nu se poate transforma in nimic altceva, e doar o multumire...virtuală.

| kalibra21 explică (pentru floresdemayo):

Asa este...este doar o multumire virtuala big grin

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Mergi la un magazin de articole sportive, acolo au mai multe, te uiti si tu prin ele, vezi ce pret ai fi dispus sa dai si vezi ce poti lua de banii aia. ai vreo vecina misto de studiat? big grin

| kalibra21 explică (pentru mixxjim):

Nu,nu e pentru asa ceva dar imi place cum gandestilaughing vreau sa il folosesc cand mai merg pe la munte sau prin natura.