| catalin542000 a întrebat:

Salut, completam un contract de înscriere la facultate și scrie dupa partea de completare "elev", scrie "girant".

Ce înseamnă girant în contextul înscrierii la facultate și de ce am nevoie de girant daca eu deja am peste 18ani? Mai exact am 20.

Girant stiu ce înseamnă (definitia), dar se refera la datorii, la împrumuturi, nu la înscrieri la facultate.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Intreaba la facultate ce sens are cuvantul in asemenea caz.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În cazul că ai avea datorii față de facultate, cine garanteză pentru tine.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine întreaba i pe cei de la facultate, la secretariat, ei stiu ce anume vor sa zica la capitolul girant.

| anonimg a răspuns:

Facultatea se plateste; si in caz ca ajungi sa ramai dator la facultate, probabil au facut rubrica pentru un girant (asa cum se face/facea la banca). In caz ca nu poti sa platesti tu, sa plateasca girantul.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Din ce stiu, este aceeasi ca si atunci cand faci imprumut, se refera la cine iti poate plătii studiile, in caz in care nu le poti plati in numele tau. Deci ar trebui trecut unul dintre părinți sau cine te are in grijă.