| George20123 a întrebat:

Salut, controlorii au voie sa te dea jos din masina?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Presupun ca esti din Bucuresti! Oricum este o ordonanta de guvern care stabileste niste reguli. Regula generala este ca numai poltistii si jandarmii au dreptul sa actioneze asupra ta. Acesti controlori nu sunt organe ale statului si nu au dreptul. Citeste aici: http://bit.ly/2HBz3hv
http://bit.ly/2J1HVN3
http://bit.ly/2H5zI9W

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca nu ai bilet da, ca ei.sunt angajati ai companiilor de transport si compania urmareste sa platesti, bilet, sa faca bani per calatorie deci da au voie.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Controlorii de autobuze din autobuz, tramvai, troleibuz da, nu stiu cine opreste masina sa te intrebe de bilet, cred ca autobuz ai vrut sa scrii.

| George20123 explică (pentru MihaiNicu23):

Da, ma refer la persoanele cu veste albastre care urca in ratb, troleibuz, tramvai happy

Răspuns utilizator avertizat
| ziftode a răspuns:

Controlorii au "dreptul" (asta nu e drept) sa iti ceara sa faci un anumit lucru, DAR NU AU DREPTUL SA TE RETINA, NU AU DREPTUL SA TE FORTEZE IN NICI UN FEL, INCLUSIV SA TE LEGITIMEZI, DACA FOLOSESC FORTA IN ORICE FEL, AI DREPTUL SA FACI PLANGERE PENALA IMPOTRIVA LOR, pentru sechestrare, agresiune, etc.
poate ti se par vesti bune, din pacate acum urmeaza alea proaste...

MAI BINE FACI CE ITI SPUN EI, o sa primesti o amenda de 50lei, daca NU o faci in schimb, ei o sa depuna plangere la Politie, si chiar daca scapi pe moment, s-ar putea sa te trezesti cu placerea de a fi incatusat si dus la Politie daca vei fi recunoscut dupa descriere, martori (si mai ales) unele autobuze in Bucuresti au camere de supraveghere.

| Stelian2015 a răspuns:

Daca nu ai bilet, da
daca ai tulburat linistea si ai facut fapte rele pe mijlocul de transport, au dreptul

| maria123444 a răspuns:

Buna! Daca nu ai card de calatorii sau abonament da au voie, depinde acum si cati ani ai. In unele cazuri vei primi si amenda, chiar daca ai sub 18 ani, ceea ce nu mi se pare corect.

| Salontanul a răspuns (pentru maria123444):

Serios? In care lege ai gasit asta?