| MILaurentiu999 a întrebat:

cu site-ul duolingo cat de bine poti invata engleza? dupa ce terminti toate capitolele acelea esti la un nivel in care poti sa te uiti la un film cu subtritare in engleza sau chiar fara subtritare?
M-ar ajuta enorm daca imi puteti sugera alte siteuri de genul asta

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Te ajuta pe baza de vocabular si sa zic ca si cuvinte de legatura intr-o limba. Oricum, nu e o aplicatie buna pentru cei care incep de la 0 absolut deloc. Trebuie sa ai niste cunostinte in gramatica si in limba in general.
Eu invat mai bine franceza ca sa-mi consolidez mai multe cuvinte si ordinea fireasca a unei propozitii si iti zic clar ca daca era sa iau franceza de la 0 cu ea ar fi fost o mare amestecatura la mine in cap si n-as fi invatat mare lucru decat niste cuvine pe care probabil le-as fi si pronuntat prost. E destul de varza pe baza de pronuntie in unele momente.

| RAY a răspuns:

Logic ca nu, tu crezi ca asa simplu inveti o limba?
atata cat timp cat nu traiesti o limba nu o inveti
sa citesti in limba engleza, daca nu sti sa pronunti exista google translate
sa scrii in fiecare zi cate o prpozitie
sa inveti verbe, adjective, substantive =gramatica e usoara
sa asculti conversati in limba engleza
sa intri pe site urii in engleza sa te implici sa vorbesti in engleza
sa fi activ non stop asta e scopul, degeaba inveti o ora pe zi, folosesteste de engleza tot timpul

| Alex_Sipos_1999 a răspuns:

Te ajuta sa intelegi mai bine, dar atat.

| Toucan a răspuns:

Buna

Orice site pe care il foloseti legat de limbi straine nu o sa te ajute mult atata timp cat nu pui si tu osul la treaba. Duolingo este chiar un site destul de bun dar trebuie sa iti faci si tu partea ta. Scrie in fiecare zi propozitii cu acele cuvinte pe care le ai invatat. Cand termini un capitol fa l din nou, scrie pe caiet, pronunta cuvintele corect, exerseaza cu un prieten, asculta foarte atent la pronuntie daca ai inteles cuvantul. Dureaza mult pana stapanesti o limba straina fie ca este vorba de engleza, franceza, germana etc.
Sfat : Recomand sa cauti site uri unde poti vorbi cu nativi de limba engleza si sa iti incerci vocabularul cu ei, asa te pot corecta incat sa scrii si sa vorbesti mai corect.

Bafta!