| Cătă_Cătălin_2000_4NvW a întrebat:

Salut, cum calculez câtă cantitate de nisip (m3) intra într-o camioneta cu dimensiunile următoare, lungime:1950mm, lățime:1560mm,înălțime 400mm.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai dat dimensiunile interioare atunci transformi dimensiunile in metri, respectiv 1, 95 m, 1.56 m si 0, 4 m si le inmultesti:
1, 95 x 1, 56 x 0, 4 = 1, 2168 mc.

Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa cunodti: cate tone de marfa poate duce camioneta!
Imparti numarul de tonaj a camionului cu 6.5 si primesti numarul de m3 maxim ce poti duce cu camioneta.

| sabin89 a răspuns:

Mai greu e să calculezi câte boabe de nisip intră intr-un metru cub.

| sierra1 a răspuns:

Cătă mamă, tu spune-ne cât poate duce mașina aia a ta, nu ne lua cu calcule d-ăstea elucubrante

| Cătă_Cătălin_2000_4NvW explică (pentru sierra1):

Nu știu cât poate duce, e un papuc in 2 locuri drop side, dar atât nisip am pus pe el cat a încăput în bena, și eram curios sa vad cam câtă cantitate e,

| sierra1 a răspuns (pentru Cătă_Cătălin_2000_4NvW):

Sarcină utilă e până la 1150 kg

Răspuns utilizator avertizat