| nurckye a întrebat:

Cum demonstrez ca o functie este strict crescatoare sau descrescatoare?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A inceput scoala, au inceput temele laughing! Succes in noul an scolar!

| DemBow a răspuns:

E crescatoare daca a e pozitiv, iar daca a e negativ atunci e descrescatoare.

| Zaygon a răspuns (pentru DemBow):

Ce e pozitiv, negativ? Derivata de ordinul 1 daca e pozitiva, functia e crescatoare pe interval si descrescatoare daca e negativa.
Daca esti in clasa a 10-a se demonstreaza cu ajutorul injectivitatii si surjectivitatii.