| kidy00 a întrebat:

Cum pot face ca atunci cand deschis PC-ul sa mi se deschida automat anumite programe?
Multumesc! Fundita! happy

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Si de ce nu spui. E secret?
Procedeaza asa:
Trebuie sa descarci programul asta Startw8 care iti ca aduce meniul de Start ca la windows 7:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/StartW8.shtml
si-l instalezi ca aici:
http://www.liberiangeek.net/......h-startw8/
(dupa instalare procedezi ca la W7 cum ti-am zis mai sus).
sau
- din ecranul "Metro" intri in Windows Desktop
- apesi (tasta Windows+ tasta R) si apare fereastra "run"
- in fereastra scrii: shell:startup, apoi OK.
(comanda o scrii exact asa shell:startup)
- click dreapta oriunde in spatiul liber "New-shortcut"
- "browse" si te duci acolo unde ai programul instalat care vrei sa porneasca cu Windows. (.exe al programului)-next
- ii dai un nume shortcu-ului - finish
Restart si cand te vei conecta in Windows, programul va porni automat.

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Salut. In principiu, un soft se poate deschide dupa pornirea Windows-ului daca face parte din lista de startup. Adica, in bara de Start, la Programs, ai printre optiuni si "Startup". Daca ai pe desktop shortcut-ul programului care vrei sa se deschida, apesi click stanga pe shortcut, mentii apasat click stanga si duci iconita pana in submeniul "Startup", apoi eliberezi click stanga pentru a-l plasa in lista. Eu am precizat partea cu shortcut de pe desktop pentru ca e mai facil. Poti face asta cu orice program, daca stii folderul in care s-a instalat. Il tragi cu mouse-ul peste bara Start, apoi Programs si, in final, Startup. Sper sa te descurci. Bafta!

| horia2012 a răspuns:

Procedeaza asa:
1. Start
2. All Programs
3. Te duci pe folderul "Startup"-Open
(fereastra va ramane deschisa)
4. Din"My computer" te duci acolo unde ai programul care vrei sa porneasca automat. Te duci pe fisierul.exe al acelui program, "clik dreapta" si creezi un shortcut in aceeasi locatie cu fisierul original.
5. Tragi shortcut-ul in fereastra deja deschisa.
6. Inchizi fereastra "Startup". La urmatorul Restart va porni aplicatia.

| kidy00 explică (pentru horia2012):

Am windows 8 sad.

| kidy00 explică (pentru horia2012):

Am gasit! Multumesc mult! :*

| horia2012 a răspuns (pentru kidy00):

Cu placere.

| horia2012 a răspuns (pentru kidy00):

Si de ce nu spui. E secret?
Procedeaza asa:
Trebuie sa descarci programul asta Startw8 care iti ca aduce meniul de Start ca la windows 7:
http://www.softpedia.com/get/Tweak/System-Tweak/StartW8.shtml
si-l instalezi ca aici:
http://www.liberiangeek.net/......h-startw8/
(dupa instalare procedezi ca la W7 cum ti-am zis mai sus).
sau
- din ecranul "Metro" intri in Windows Desktop
- apesi (tasta Windows+ tasta R) si apare fereastra "run"
- in fereastra scrii: shell:startup, apoi OK.
(comanda o scrii exact asa shell:startup)
- click dreapta oriunde in spatiul liber "New-shortcut"
- "browse" si te duci acolo unde ai programul instalat care vrei sa porneasca cu Windows. (.exe al programului)-next
- ii dai un nume shortcu-ului - finish
Restart si cand te vei conecta in Windows, programul va porni automat.

| ErrorFound a răspuns:

Difera la fiecare program in parte, dar atunci cand le instalezi, unele au aceasta optiune.
Poti sa intri si dupa ce ai instalat programul la Settings si sa bifezi casuta unde scrie "Open when Windows Starts", dar aminteste-ti ca nu toate programele au aceasta optiune, in general doar cele ca Yahoo, Steam s.a.

| kidy00 explică (pentru ErrorFound):

Nu ma ajuta asta! crying Este un program oarecare, nu steam, mess, etc. sad