| MILaurentiu999 a întrebat:

Cum pot sa ajung din Gara de nord la politehnica? Imi ajunge trenul la 9:20, sper ca-mi puteti spune

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Poți sa iei autobuzul 105 care pleacă de la coloane (imediat ce iesi din gara), face maxim 10 min dacă e trafic obișnuit și cobori ori la Grizavesti (chiar lângă gura de metrou Grozăvești) de unde poți merge pe jos cam 1 km pana la intrare in curtea Politehnicii (spre primărie) ori puțin mai departe spre AFI pana la intrarea aceea mică (nu știu sa îți dau punct de reper aici dar e spre bulevard și sunt niște scări iar in fata e gura de metrou Politehnica).
Sau poți sa iei metroul 4 stații pana la stația Grozăvești de unde la fel ca mai sus mergi cam 1 km in aceeași direcție sau sa cobori la stația Petrache Poenaru (care e mai înainte) și sa mergi in dreapta (cum iesi de la metrou) și faci mai puțin decât dacă ai cobori la Grozăvești. Mai e și o stație de metrou Politehnica care are ieșire fix in curtea Politehnicii dar trebuie sa știi pe care parte sa iesi (mai e o parte care duce la AFI) și in plus când am fost eu ultima data era închisă ieșirea spre Politehnica.

Recomand varianta cu Petrache Poenaru, e mai simplu sa te orientezi.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Metroul. De la gara pana la eroilor si de acolo schimbi o stație pana la politehnica

| Iunix a răspuns:

Degeaba se chinuie cei de la Google să cartografieze toată planeta...
Domnule, instalează aplicație google maps pe telefon și scrii în bara de căutare Universitatea Politehnica din București. Așa afli unde e și îți poate arăta și pe unde să mergi.
Băi, degeaba aveți telefoane, internet etc. dacă nu știți să le folosiți. Jalnic!
Apropo, google maps îți poate arăta și ce mijloace de transport poți să folosești dacă îi spui de unde pleci.
Punct plecare : Gara de nord / sau activezi locația pe telefon
Destinație : Universitatea Politehnica din București