| TheBoyTheCool24 a întrebat:

Salut, cum pot transfera bani din contul de paypal in contul bancar? Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Foarte simplu!
Intri in contul de paypal, mergi in sectiunea de retrageri (
Withdrawals) si selectezi contul din care vrei sa retragi, si contul unde vrei sa depui si apoi selectezi "submit" sau "complete" procesul. banii intra in 3-5 zile lucratoare.
Dar ca sa poti transfera banii din paypal in contul bancar, trebuie ca in prealabil sa ai deja acel cont bancar atasat in paypal, pe care Paypalul l-a verificat si validat, fiind activ.

| AlexDFY a răspuns (pentru Violleta2022):

Stii cumva daca trebuie platite taxe ca sa creezi contul de paypal, ca sa il atasezi, sau doar ca sa il ai? ceva impozite?

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDFY):

Nu se plateste nici o taxa ca sa-ti atasezi contul bancar, trebuie in schimb sa ai macar $2 in cont, pentru ca ei te verifica, sa vada daca contul este pe numele tau si daca este valid, retragandu-ti din cont $2, pe care tii da inapoi in cateva zile, cand tu te intorci si pui codul care ei ti-l trimit in extrasul de cont cu extragerea celor $2.
Este un cod de 4 cifre, care trebuie sa-l pui in contul de paypal, ca confirmare din partea ta, dupa care, Paypalul iti trimite cei $2 inapoi in contul bancar si din momentul ala, contul tau este verificat si activ, putand sa-l folosesti.
La platile cu paypal, poti sa confirmi plata, si ei iti retrag banii direct din contul bancar, dar la transefrul banilor din Paypal in contul bancar, tu trebui sa o faci manual, dupa cum am explicat in primul mesaj, retragand banii din paypal si trimitandu-i in contul tau bancar. Bineinteels ca paypalul iti ia un comision de aproape 1-2% din valoarea banilor primiti prin paypal, doar cand primesti.
Cand cumperi prin paypal, nu platesti tu nimic!

| AlexDFY a răspuns (pentru Violleta2022):

Ok, mersi mult, deci daca cineva imi trime 100 de euro prin paypal, ei vor lua cam 2 euro nu? Si in rest nu mai sunt alte comisioane?

| TheBoyTheCool24 explică (pentru Violleta2022):

Am pus contul... unde trebuie sa-mi apara acel cod?

| Violleta2022 a răspuns (pentru TheBoyTheCool24):

Din momentul cand ai atasat contul bancar, procedura lor este urmatoarea:
1. Iti retrag din cont $2
2. A doua zi in extrasul de cont (statementul bancar) va aparea operatiunea si in descriera ei apare un cod de 4 cifre care trebuie sa-l iei si sa mergi inapoi in Paypal, sa-l pui acolo.
3. Deci, pasul urmator este: sa pui codul de 4 cifre inapoi in Paypal.
Nu mai stiu exact unde, cred ca Paypal mi-a trimis un email si un link in el, care m-a dus direct in paypal...pentru ca sunt vreo 10 ani de cand am facut asta.
4. Dupa ce pui acel cod in paypal si urmaresti passi ceruti d ei, dand ok si complete peste tot, ei iti vor trimite cei $2 inapoi in contul bancar si te vor anunta ca: verificarea este cmpleta, contul este valid si poti sa-l folosesti.

Acum, avand deja contul valid, poti sa primesti bani in el si poti sa platesti cu el.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDFY):

Daca cineva iti trimite 100 euro in cont, Paypalul iti va retrage fee-ul din ei de cativa dolari, plus la sfarsit de luna, cand isi iau un comision, cred ca-i vorba de un totald e 2 ori 3% din suma totala.

Cei $2 pe care i-am mentionat in primele mesaje, erau pentru verificarea si validarea contului tau bancar si nu au nici o legatura cu aceste comsioane pe care Paypalul le ia, la fiecare primire de bani in contul tau, iar odata pe luna, iti trimit o factura cu o suma, unde eiti explica procentual cat iti retrag.

| AlexDFY a răspuns (pentru Violleta2022):

Mersi mult pentru explicatie, eu ma refeream ca 2% din 100 inseamna 2 euro, adica dupa ce cineva imi trimite 100 de euro, 2 euro se vor duce la ei, ca si fee.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDFY):

De fapts e vor duce un pic mai mult, ca este un fee de procesare si unul de incasare. Nu stius a-ti spun exact, pentru ca eu tin banii in contuld e paypal cand vand ceva si apoi ii folosesc sa cumpar altceava, doar ca sa nu-i depun in contul bancar, ca trebuei sa platesc impozit la ei, considerandu-se venit.