| boss97 a întrebat:

Salut.Cum se face acasa un aparat de sudura?

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Iti spun eu reteta happy
Deci cauti un motor ca cel de la un circular electric numai sa fie mult mai mare.
-apoi il spargi, il faci bucati ca tie iti trebuie numai tolele, asa se cheama acele multe tablite lipite una de alta, dar nu ai nevoie de toate! Desparte o bucata c-am de 25 cm latime. Daca vor sa se desprinda le legi in mai multe locuri cu sarma.
-apoi il infasori cu ceva care rezista la temperatura ( ceva textil : blugii de pe tine happy -serios, nu glumesc...)
-apoi cumperi: cablu litat de 2 sau 3 vreo 200 de metri (minim 150m) cablu litat gros de cel putin de 2 ori grosimea celei subtiri vreo 100m! si incepi sa infasori pe acele tole, dar cu grija facand spirale frumoase una langa alta si stranse.
-cand ai umplut un rand, adica ai ajuns de unde ai plecat, fara sa tai cablul, mai infasori un rand de textil peste cablul infasurat, apoi continui cu inca un rand. La fiecare rand facut trebuie sa infasori textilul...
Oricum trebuie sa infasori 2-3 randuri de cablu litat de 3, si sa nu uiti sa lasi capete de 50 de cm. petru ca la acele capete te vei conecta la o priza!
-cand ai terminat de infasurat cablul de 3, atunci mai infasori peste ea cablul gros dar fara sa le legi (cat mai groasa, sa aiba cel putin de 2 ori grosimea cablului subtire! )
-Infasori si cu ala vreo 2 randuri ( si la asta intre randuri bagi textil)
-lasi si la asta capete de 50cm!
-Atentie! Nu trebuie sa legi cablul subtire cu cel gros! Intre ele nu trebuie sa fie nici o legatura!
- cand ai terminat, vei avea 4 capete de cablu : 2 subtiri si 2 groase! Pe cele subtiri le conectezi la o priza iar cele groase la un cleste de sudura si masa!
Acum ai un aparat de sudura!
Daca ai intrebari intreaba-ma aici! Bafta!

| boss97 explică (pentru lpavel):

Vai dar multe cheltuieli mai sunt.

| lpavel a răspuns (pentru boss97):

Pai asta e, din nimic nu se face nimic! In ziua de azi mai bine cumperi unul nou cand il gasesti la oferta decat sa-ti faci unul!

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 a răspuns (pentru lpavel):

Salut. lpavel am o intrebare. daca pun pe miez fir de cupru de 2. ca nu am litat. este cumva problema? deci sa iti spun am aparat de sudura care mergea in trepte. acum nu mai vergea decat o treapta si nu prea sudeaza bine. nu topea electrodu. in fine l-am desfacut de tot si incep sa il fac eu. dar nu stiu cat metri dau primul strat. si daca am cablu din fir. nu litat pot sa il apropiii sau trebuie sa il infasor cu ceva distanta intre fire?

| lpavel a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Danyel_1989):

Atat trebuie sa bobinezi pana se umple miezul! NU depinde de cati metri pui, important e sa bobinezi fir langa fir adica cablu langa cablu fara distanta intre ele si cat mai strans sa nu joace cablul pe miez!
Apoi : litat sau nelitat? Cel nelitat e bun si ala DAR se incalzeste mai repede, fara un ventilator sub el se va arde foarte repede de aceia e mai indicat cel litat! Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 a răspuns (pentru lpavel):

Am facut asa ceva dar nu a mers imi arde siguranta in secunda 2 dupa ce il bag in priza... sad

| lpavel a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Danyel_1989):

Cablul subtire ai bobinat tu totul sau numai o parte? Daca tu ai bobinat totul atunci e prea putin ai nevoie de mai mult cablu, daca numai o parte atunci partea nebobinata de tine NU este intr-o stare buna, se pare ca s-au lipit cablurile intre ele... de aceia iti face scurt, sau ai siguranta prea slaba, unele sigurante se ard si de la un flex mai mare, deci vezi si tu care ar fi cauza... Bafta!

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 a răspuns (pentru lpavel):

Am fir de cupru brut. nu litat. si am in total cam 86 de metri de fir dar am intales ca se ia in consideratie si totele cat sunt de late si de, mari. asta nu stiu eu cum se calculeaza. si daca pun fir langa fir s-au despartit cand il bobinez...
si mai am un cablu litat acela are 117 Metri de 2 mm. si nu stiu cu ce sa il bobinez mai bine cu fir sau cu cablu?

| lpavel a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Danyel_1989):

Latimea tolelor sa fie de aproximativ 20 - 25 cm iar marimea sa fie atat de mare ca dupa bobinaj sa mai ramana o gaura de minim 7-8 cm! ( chestia cu gaura e valabila numai daca ai tole de la un motor )!
Foloseste cel litat cred ca o sa-ti ajunga si pune fir langa fir nu lasa spatiu intre ele... asta am mai zis de cateva ori! Bafta!

| Stefan_Ionut_Danyel_1989 a răspuns (pentru lpavel):

Multumes. am aflat si cate spire sa ii dau la principal si secundar.merci oricum pentru raspuns...

| lpavel a răspuns (pentru Stefan_Ionut_Danyel_1989):

N-ai pentru ce, mi-a facut placere!

| Man_Cosmin_1982 a răspuns (pentru lpavel):

Dar am si eu un aparat cu 6 trepte si vreau sa-l fac

| Man_Cosmin_1982 a răspuns (pentru lpavel):

La cate spire se lasa dreapta de amperaj

14 răspunsuri:
| Bogdan8102 a răspuns:

Am desfasurat bobina secundara pentru ca se incalzea repede si imi ardea siguranta. Intr-un moment a inceput sa iasa fum dar l-am scos din priza. Pot sa folosesc aceeasi sarma de cupru (daca partial s-a ars izolatia si daca o impregnez in lac de bobinaj)?
Am constatat ca sunt 3 fire de sarma cu grosimea de 0, 75 mm, care au o greutate de 2 kg.

| Gheorghe_Tudor_1959 a răspuns:

Pentru mai multe trepte, facem alte infasurari in continuare? si cum le legam?