| AlexxYzzy a întrebat:

Cum se procedeaza cu amenzile ratb?
Am luat o amenda saptamana trecuta, controlorul nu a specificat o data la care se plateste, locul sau cum se procedeaza. Mi-a luat adresa din buletin (nu mai locuiesc acolo insa), deci si asta e putin incurcat.
Multumesc.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ti-au facut si proces verbal?

Daca nu te gaseste cu amenda trimisa, acesta va figura ca datorie fata de finantele locale si va fi supusa penalizarilor. Cand vei avea contact cu finantele, va trebui sa platesti atat amenda, cat si penalitatile cumulate.

Cel mai bine e sa mergi in prima zi lucratoare la sediul controlorilor RATB si sa clarifici problema. Poate scapi cu jumatate, daca vei fi in termen.

| Bondarel99 a răspuns:

Nu aveai 50 lei la tine ca sa nu te mai complici?

| Violleta2022 a răspuns:

Controlorul nu avea de ce sa-ti specifice toate informatiile astea, asta este problema ta sa te interesezi unde si cum platesti amenda.
In primele 24 de ore se plateste jumatate, dupa care, se plateste integral.
Chiar daca adresa este gresita si tu nu platesti amenda, ea va merge la fisc si vei figura cu amenda neplatita ani de zile, pana vei avea nevoie vreodata de adeverinta de la fisc si vei constata ca ai amenda veche, pe care trebuie sa o platesti cu tot cu penalizari, ca altfel, nu ti se elibera nici o adeverinta, pentru ce ai tu nevoie.