| IonutP22 a întrebat:

Salut,
Daca e cineva aici care a mers recent din Anglia in Romania cu masina si imi poate oferi si mie niste informatii. Ce fel de documente trebuie sa am cu mine pentru a calatori? Multumesc! Vreau sa pornesc catre Romania la sfarsitul lunii (30/09/2021).

1 răspuns:
| UserRo10 a răspuns:

Citez MAI: "Incepând cu data de 1 Octombrie, cetățenii români care NU dețin statutul de rezident (#settled sau #presettled status) nu vor mai putea folosi #CarteaDeIdentitate ca document de călătorie în Regatul Unit, având nevoie de un #Pașaport valabil pe întreaga durata șederii în UK.
Precizăm că cetățenii români care dețin statutul de rezident (#settled sau #presettled status) vor putea folosi #CarteaDeIdentitate ca document de călătorie în Regatul Unit până la 31 decembrie 2025."