| SebyOp a întrebat:

Salut, daca mai am putin spatiu in calculator afecteaza asupra jocurilor adica sa mearga in lag sau mai rau decat daca as avea spatiu mai mult de stocare?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai hard disk (si nu ssd), atunci da (mai ales daca nu e defragmentat).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde... daca ai atat de putin spatiu incat este umplut de fisiere temporare ale jocului sau sistemului de operare incat nu se mai poate scrie poate aparea lag. Daca nu esti in situatia asta lagul vin din alte locuri, ram, procesor, placa video

| doctorandus a răspuns:

Hmmm... daca ai 5 GO liberi e OK.

| dullcat a răspuns:

Da, te afecteaza.Iti poti cumpara hard disk extern pentru a mai elibera spatiul.

| NLS a răspuns:

Ce inseamna spatiu putin?
1 GB? 5GB? 10 GB?
Windows 10 trebuie sa aiba macar 10 GB liberi pentru a rula bine, insa aceasta e valoarea MINIMA.
Preferabil ar fi sa existe tot timpul liber macar 20GB sau mai mult.

Deasemenea, daca ai SSD, e important sa ai cat mai mult spatiu liber pe el, pentru a evita "moartea" prematura a unor celule.

######
JOCURILE au lag datorita legaturii proaste de internet sau din cauza placii video si a procesorului prea slab.

Daca doresti sa afli de la ce vine, da-ne mai multe detalii:

nume joc,

valoare PING obtinuta in testul de net: (fa mai multe teste la interval de 15 min) (poti sa ne indici si valorile de download si upload)
https://www.speedtest.net/

model exact procesor (i3-10100F, i5-10400, i5-12400F, etc)
model placa video
cantitate de RAM
SSD (da/nu)

| doctorandus a răspuns (pentru NLS):

Hmmm... celulele mor oricum, dar celulele defecte sunt inlocuite cu celule functionale. Pe ansamblu raman mai putine celule disponibile.

| 120bulevard a răspuns:

Nu cred ca are vreo importanta