| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca sunt daltonist sau am probleme discromatice, pot sa iau carnetul?
Nu inteleg ce atata zarva pentru chestia asta, culorile la semafor le recunoaste oricine. mai ales ca Romania e singura tara din Europa cu rahatul ala de lege.

9 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Dragi colegi, vorbiti cu un cromatopat mai in amanunt, despre cum vede culorile, si dupa aia dati-va cu parerea in chestiuni de viata si de moarte. Eu cunosc unul care are carnet, desi nu a mers de zeci de ani, te doare capul ce culori vede.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca un om nu poate sa-si dea seama daca un semafor e aprins sau nu, culorile pe care le vede el fiind foarte apropiate de nuanta pe care o are un semafor oprit ar fi o problema...
Insa da, un daltonist ar putea sa conduca fara mari probleme.
Cat despre lege, asta nu stiu sa-ti spun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti sa iei carnetul daca esti daltonist.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vezi culorile rosu, verde si galben, ar trebui.
In plus ar trebui sa fie o ordine.Prima de sus stai, mijloc pregatire si ultima de jos ca e liber.Mda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logic ca poti. ideea e sa treci de proba de vedere. cand te inscrii la scoala depui o fisa medicala. de regula doctorii ti-o semneaza fara sa te controleze...un amic de-al meu a luat carnetul in acest fel.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deci pana la urma doctorul semneaza fara sa mai dai proba aia de vedere, nu? Cu cifrele ma refer.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Depinde unde mergi. la noi e superficiala evaluarea...semneaza chiar daca gresesti sau altele. eu nu am auzit niciodata de un accident provocat de un daltonist. sa nu se mai agite lumea aici pe chestiunea asta, mai bine sa se intrebe daca e normal sa te urci la volan baut sau fumat

| tehno125482 a răspuns:

Nu daca e rosu si tu vezi cai semaforul verde ce faci?
doamne fereste!
imi pare rau dar nu poti!

| thegodfather12 a răspuns:

Stiam ca nu