| AlexMaftei a întrebat:

Dacă trimit un colet prin posta si pe urma cumpărătorul vrea sa imi returneze produsul eu pot refuza returul?

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Daca prin retur intelegi ca cumparatorul a ridicat de la posta coletul tau si apoi vrea sa ti-l returneze pentru ca e nemulțumit, da poti refuza primirea coletului. Dar ar trebui sa existe o intelegere prealabila ca se intample asta. Nimeni nu trimite inapoi un produs fara sa discute cu vanzatorul si sa ajunga la intelegere cu acesta.
Daca insa prin retur intelegi ca tu ai trimis coletul dar acesta nu a fost ridicat la termen de cumparator si se intoarce la tine, daca nu-l ridici e pierderea ta. Adica ramai si fara bani si fara produsul expediat.

| Țoglă a răspuns:

Produsul va rămâne la firma de curierat până la termenul limită de 1, 2 ani, când se va transforma un bun de-al lor.

| Aube a răspuns:

Da, dar nu va ajunge inapoi la cumparator. Se va pierde, pierzi si tu produsul pe care vrei sa-l vinzi.