| maniacutz2003 a întrebat:

Salut, dacă vreau sa merg în Anglia la munca, dar eu nu am mai fost vreodată ce acte trebuie sa fac și cât costă?

2 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu am o casa inchiriata in Anglia. Stiu ceva lucruri
IN PRIMUL RÂND AR CAM TREBUI SĂ AI 3000 LIRE când pleci la acest drum
Prima data trebuie sa inchirezi o camera casa ceva cu acte inregulă că dacă stai la negru undeva fără hârtii nu răzbeșți in viață
Trebuie să ai acte contract de închiriere!
Trebuie să închiriezi pe 3 luni

ITI TREBUIE DREPT DE MUNCĂ
NiNo
https://www.gov.uk/national-insurance/your-national-insurance-number

National Insurance number

te duci la interviu cu toate diplomele tale cu toate scrisorile de recomandare de pe la firmele pe la care ai mai lucrat
Ceri National Insurance number
dureaza 2 luni in care nu ai voie sa muncesti
ba da chiar ai voie o singra data in viata sa muncesti 45 zile daca isi asuma raspunderea nimeni ca nici un angajator nu te vrea
fara acel
National Insurance number

ATENTIE CÂND TE DUCI ACOLO LA National Insurance number
trebuie sa demonstrezi ca ai o casa inchiriata
iti vor cere factura de la gaze
iti vor cere contractul de la apa
iti vor cere contractul de le telefonul fix
ca sa demonstrezi ca tu chiar ai inchiriat acea casa
nu ii intereseaza contractul de inchiriere prea tare de la casa aceea
dar mai mult ii intereseaza contractul cu firma ce pria gunoiul de la adresa respectiva sa fie pe numele tau

Până când te duci acolo trebuie sa te duci sa incepi si o scoala de soferi pentru ca permisul L de conducere de la ei care este un permis de conducere termporal este o dovada care demonstreaza ca stai acolo la acdresa respectiva
este inca o dovada implus ca ai gânduri serioase referitoare la tara respectiva

hai sa zicem ca ti-a dat nino
de aici incolo trebuie sa faci urgent un curs CSCS

FARA ACEST CURS CSCS nimeni nu te primeste la nici un fel de loc de munca

trebuie sa dai examen cu CSCS ca sa muncesti oriunde
https://www.cscs.uk.com/