| slv30 a întrebat:

Salut, de cateva zile calculatorul nu merge se stinge monitorul dupa cateva minute dupa ce il pornesc dar unitatea ramane aprinsa. ce sa fac? mentionez ca sunt de pe laptop!

Răspuns Câştigător
| Myyy3 a răspuns:

Ai catevante :

1.Verifici daca este becul monitorului aprins. Daca este aprins inseamanca ca ai curent

2. Verifici daca mufa care face legara din unitate in calculator este bagata cum trebuie

3.Iei monitorul si il pui la alta unitate ca sa vezi daca e de la monitor

4. Daca nici una din variante nu a functionat atunci problema este de la placa video.

5.Lasal cam 2-3 zile si redeschidel, e posibil sa mearga pentru un timp.

6.Baga windowsul si va porini 80%

Succes!

4 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Conecteaza laptopul la un monitor extern. Apesi Funtction+F4 sau ceva asemanator daca nu porneste monitorul extern automat (difera de la laptop la laptop). Asa o sa transferi imaginea pe monitor. Vezi daca se vede ceva pe monitor dupa cateva minute. Daca primeste semnal video, inseamna ca monitorul de la laptop este cam dus. Fie o duci la service, fie folosesti un monitor extern pentru laptop de acum incolo

| lpavel a răspuns:

Uita-te sa nu fie de la setari! Daca nu e de la setari,
Mai poti incerca sa conectezi un monitor extern, daca cu ala merge fara probleme, atunci ai probleme cu monitorul, daca si cu ala face la fel poti incerca sa reinstalezi windows-ul! Bafta!

| Myyy3 a răspuns:

Da ai dat funda nu gluma...

| slv30 explică:

E bine acum?