| lascudaniel a întrebat:

Salut,de cateva zile, cand dau restart la Pc stau vreo 5 minute sa mi se aprinda, imi apare decat o liniuta in partea stanga sus care palpaie, si asa sta.(am schimbat windows-ul dar degeaba). Stiti cumva de ce?

Răspuns Câştigător
| octha a răspuns:

In primul rand:iti porneste windowsu dupa liniuta aia?
in al 2 rand:de cand ai hardu?
3:trebuie sa pui pasta de racire la procesor si sa urmaresti la hard temperatura..se poate adauga inca un ventilator( cooler) la hard pentru racirea eficienta
4.la mine din contra. aveam hardu plin cu toate rostiile, abia mai aveam vreo 5 gb in total liberi, si dupa reinstalrea windowsului acum nici nu-mi arata liniuta, cu toate ca stiu ca trece de partea aia.
6 cat spatiu ai liber pe disku unde ai intalat windowsu? e si asta o problema.
7: urmareste programele care pornesc odata cu windowsu.dezinstaleazale pe cele care nu-ti folosesc.
8 bafta big grin
9sadfundita?)

| lascudaniel explică (pentru octha):

Imi porneste dupa ce sta vreo 5 minute cu liniuta aia..cum am spus numai cand ii dau restart face assa...hardu il am de vreo 3 ani, si unde am instalat windowsu mai am vreo 60 gb

| octha a răspuns (pentru lascudaniel):

Pai in afara de pasii pe care i-am scris mai sus altceva nu pare a fi.adica si la mine statea vreo 30 secunde liniuta pana sa treaca si inca vreo 30-40 secunde windowsu ca sal citeasca.acum dupa ce l-am reinstalat windowsul cand deschid pcul cateodata imi mai apare cum se configureeaza el, adica sa apas f2 pentru bios si del pentru alte setari, alta data nu-mi mai apare, asa de repede intra pcul la citit windowsul.iar windowsul trece de 3 ori maxim bara aia si dupa imi merge tun.vezi si procesorul sa ii pui pasta de racire.aia pui vreo 1 strat si iti merge cateva luni bune nu ai treaba, si procesoru nu va trece de 30 grade.cred ca un reinstall de windows iti a rezolva problema si vezi si tu cat gb are hardu si lasa-i mai putin, adica vreo inca 5 gb pentru el.winking

3 răspunsuri:
| andreiask a răspuns:

Reseteaza CMOS biosului. Desfaci pc-ul, si scoti "bateria" plata. o 1 minut, si o pui la loc