| LordCristobal a întrebat:

Salut!
De ce bancomatul nu te lasă să scoți o sumă mai mare de 2000 de lei? Că dacă îi scoți de la banca îți ia comision.
Nu de alta dar sunt zile in care e nevoie să scoți o sumă destul de mare și nu te lasa bancomatul și chiar e enervant.
Vi s-a întâmplat și vouă și care este explicația?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Plafonul de plata este limitat de banca, dintr-un motiv bine intemeiat:
Sa nu se poate goli contul dintr-odata de catre infractori. Pentru asta se pune o limita a lor "standard", dar tu - titularul contului - poti cere oricand modificarea sumei-plafon de o zi.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

La o anumita banca poti scoate si 3000 de lei. Poate ca la bancomatul de la care ai scos tu, asta era suma existenta in el la acea ora.

| Simpatic a răspuns:

De pe net adunate iata ce sume de bani se pot scoate de la bancomat

Ce sumă poți să scoți de la un bancomat BCR

Limită de retragere a numerarului de la bancomatele BCR este de 3.000 lei și de 10 tranzacții pe zi pentru cardurile de debit Maestro și Visa Classic. Cu toate acestea, cuantumul banilor ce pot fi retrași într-o singură zi se poate mări, dacă clientul face o cerere la sucursala băncii. În felul acesta, limita poate să ajungă chiar și la 15.000 lei pentru o singură retragere.
Câți bani poți să scoți pe zi de la bancomatele BRD și CEC

Pe de altă parte, la BRD, se poate scoate de la bancomat o sumă de până la 7.000 de lei pe zi și sunt posibile 10 tranzacții. La CEC Bank lucrurile stau altfel, suma maximă de retragere fiind de 3.500 de lei pe zi, pentru cardurile de debit Visa Electron și Mastercard.
Care este suma maximă care poate fi retrasă în 24 de ore, la bancomatele BT și ING

Ei bine la Banca Transilvania situație este de asemenea diferită. BT permite clienților săi, care dețin carduri de debit Visa Electron și Mastercard Mondo, să scoată de la bancomat până la 9.000 de lei pe zi.

De asemenea, clienții ING Bank au posibilitatea de a retrage cele mai mari sume de bani, din România, de la un bancomat. Mai exact, pot să retragă 10.000 de lei de la un ATM într-o singură zi. Cu toate acestea, banca are o limită de 20.000 lei pentru banii ce pot fi retrași de la bancomate în termen de 4 zile

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa nu te lase? majoritatea bancilor au suma de extragere mai mare de 2000, iar cu o cerere poti scoate si sume mult mult mai mari

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu mi s-a intimplat. Poate daca esti traficant de droguri sau mai stiu eu ce nebunii faci. Altfel, platesc de cele mai multe ori cu cardul iar cash la mine de multe ori abia daca am 100 RON...

| J0B0MAT a răspuns:

Da, mereu. Nu mai poate omu să scoată câteva sute de mii de lei. Nu știu care e explicația, o tâmpenie.

| Brizbriz a răspuns:

Pentru ca te-ai dus la o banca IMBECILA
la ING am scos orice suma am avut chef
dar odata nu am putut si m-am dus la Raiffeisen, unde nu m-a lasat sa scot decat sume fixe, si am injurat cu spume, dar am scos de mai multe ori pana mi-am facut damblaua de suma care aveam nevoie... MVE CU MULT "RESPECT" LA Raiffeisen cei IMBECILI (si mai si sunt scumpi cu spume angry )

| RxTx a răspuns:

Pe mine ma lasă sa scot fără număr doar ca am făcut eu cerere in mod special pentru ca sa pot face acest lucru

Faci o cerere
Si se rezolva