| king5151 a întrebat:

Salut, de ce ca sa-mi bage internet trebuie cablu coaxial?

23 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Pt ca nu ai schimbata infrastructura de cablu. Ai cablul coaxial si continua cu acelasi tip de cablu si in casa

| king5151 explică (pentru Lucian4):

Pai si nu ar fi mai simplu sa-l schimb doar pe asta din casa?

| Wr3nch a răspuns (pentru king5151):

Iti trebuie fibra optica de la cutia lor pana la tine in casa nu sa iti schimbi doar cablu din casa lol. Probabil firma de la care e nenea e prea lenesa sa bage fibra, eu nu m-as combina cu ei.

| king5151 explică (pentru Wr3nch):

Pai am de la telekom si voiam de la akta ca e mult mai bun.

| Lucian4 a răspuns (pentru king5151):

Spune la firma ca vrei schimbarea infrastructurii de cablu trecand la cea cu fibra optica. El nu a schimbat-o pentru ca nu ai anuntat furnizorul, inginerul de la firma de cablu trebuie sa stie dinainte ce vreau clientul. Totul necesita timp. Cablu trebuie schimbat de la cutia de afara, nu doar din casa! E bine sa schimbi cablaria. Prin anii 2000, internetul venea prin cablu coaxial si nu avea intreruperi

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Internetul este acum prin fibră optică, inainte era pe vechiul cablu Utp de internet, cablul coaxial este folosit numai la televizor, este cablul de antenă care face legatura intre antenă, modem (fibră optică) si televizor

| GabiDumitrescu a răspuns:

Dar tu prin ce ai vrea sa ti-l bage, prin cablu electric de 0.25?

| king5151 explică (pentru GabiDumitrescu):

Daa ce are

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru king5151):

Pai prin cablul electric de 0.25 nici naiba nu trage internet ca nu are cum, logic. Acum, legat de coaxial, daca asa au oamenii reteaua in zona, iti trage coaxial. Cel mai probabil pana intr-un modem de cablu si din ala in calculator vei merge cu cablu UTP.

| LPCTSTR a răspuns:

Cablul coaxial nu este cel mai ideal mod prin care poti avea acces la internet.
Cel mai ideal cablu in concordanta cu infrastructura anului 2020 este cablul FTP/UTP, sau prin fibra optica.
Desi imi suna extrem de improbabil ca in zona ta infrastructura sa se bazeze in intregime pe cablu coaxial, daca este singura optiune, poti obtine niste viteze relativ decente: 5MB/s descarcare/incarcare.

| king5151 explică (pentru LPCTSTR):

Atunci nu stii cumva de ce imi merge greu netul de la telekom? urca ping-ul in jocuri..am schimbat router-ul de 2 ori, la fel, ma joc un joc si creste pana la 500-600, peste 20 de min isi revine la 30-20

| LPCTSTR a răspuns (pentru king5151):

Ti-am dat un raspuns aici si nu mi-ai raspuns:
https://www.tpu.ro/......-20-30-de/

Latente mari, asa cum a mai patit un user de pe aici, la fel si eu, apar cand programele sunt prost codate astfel incat suprasolicita banda de internet.
In cazul meu era vorba de un mod dintr-un joc care se ocupa cu afisarea unor statistici si facea prea multe requesturi catre serverul proprietar; iar, in cazul acelui user, era vorba de un launcher cu un bug.

Trebuie s-o iei prin elimare: ce programe ruleaza in fundal care sunt dependente de internet si care pot cauza astfel de cereri repetate, inutile. Odata ce ai ajuns la o concluzie, este de preferat sa anunti dezvoltatorul programului ca exista probleme.

| king5151 explică (pentru LPCTSTR):

Cred ca ar trebui sa ma uit la cablurile de la router, sau sa le schimb in cazul asta. alta solutie nu mai e. am reinstalat windows-ul, gandindu-ma ca virusii sunt problema, si tot la fel facelaughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru king5151):

Mi-ai citit raspunsul? Eu nu cred.
Latentele trebuiau sa fie permanente daca exista o problema cu infrastructura, ce nu pricepi?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru king5151):

Muta te cu abonamentul la digi tv au semnal foarte bun, si viteză mare la internet, plus au fibră optică in majoritatea blocurilor.

| Dismally a răspuns:

Nu iti trebuie nici un coaxial, ala e pentru altceva.

| king5151 explică (pentru Dismally):

Ala cu internetul asa a zislaughing

| Dismally a răspuns (pentru king5151):

Cred ca e batut in cap, pai o sa-ti mearga internetul ca dracu. Cauta o firma serioasa, cu fibra optica daca se poate.

| PainTech a răspuns:

Infrastructura cu cablu coaxial in 2020?

Eu sincer as caută alta firmă, la fel de bine ai putea sa stai pe internet mobil la viteza aia.

Exista și infrastructuri moderne pe coaxial destul de bune, dar mă îndoiesc să fie cazul.

Acum la putere e fibra optică. Alta firmă care are macar cablu clasic de ethernet nu există în zonă?

| king5151 explică (pentru PainTech):

Telekom si Orangelaughing telekom am acum si merge prost, Orange nu stiu

| Wr3nch a răspuns (pentru king5151):

Vezi ca Akta a cam fost cumparata de Digi, deci ar trebui sa discuti cu eilaughing

| LPCTSTR a răspuns (pentru Wr3nch):

Cand a fost cumparata si aia?

| Wr3nch a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pe la finalul lui iulie daca nu ma insel. Yeah:
https://www.media-max.ro/digi-rcs-rds-a-cumparat-akta/