| DDUCKX a întrebat:

De ce documente am nevoie pentru schimbarea buletinului la 18 ani?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Aici ai lista si informatia cu actele necesare pentru a schimba cartea de identitate:
https://www.evp-oradea.ro/evp5/index.php?id_pag=154&li=1&gog=1

Pentru preschimbarea actului de identitate expirat ai nevoie de:
- actul de identitate expirat sau care va expira plus vechea carte de alegător
- certificatul de naştere (original şi fotocopie)
DUPĂ CAZ, în funcţie de situaţia în care te afli:
- certificat de căsătorie (original şi fotocopie)
- sentinţa de divorţ definitivă şi irevocabilă/ certificat de divorţ - inclusiv Conventia intre soti cu privire la minori (original şi fotocopie)
- certificat de deces al soţului/soţiei, (original şi fotocopie)
- certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani (original şi fotocopie)
- certificatul de căsătorie al părinţilor pentru titularii actelor de identitate expirate care nu au împlinit încă vârsta de 18 ani. (original şi fotocopie)
- actul prin care se face dovada spaţiului în care locuieşti (vezi care sunt acestea)(copie si original).
- chiar dacă eşti major, în cazul în care domiciliul din cartea de identitate va fi cel al părinţilor, va fi nevoie să fi însoţit de unul dintre ei.
- dacă domiciliul este al unei alte persoane (prin luare în spatiu), va trebui să fii însoţit de proprietarul domiciliului.
- există şi posibilitatea ca proprietarul domiciliului să nu fie prezent şi să fie suficientă o declaraţie a acestuia de luare în spaţiu plus actul de proprietate, care poate fi dată în faţa poliţistului de siguranţă publică, a notarului public ori a funcţionarului misiunii diplomatice sau oficiului consular al României

Chitanţa reprezentând contravaloarea:
cărţii de identitate (7 lei);
cărţii de identitate provizorii (1 leu);

1 răspuns: